Festiwal Stolica Języka Polskiego. Literackie Święto rozpocznie się w Zamościu. Co zaplanowano?

0
567
fot. archiwum NKZ

Już w najbliższą niedzielę stratuje Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie a jego gośćmi, podobnie jak w latach ubiegłych, będą wyśmienici pisarze, krytycy, językoznawcy, artyści i gwiazdy estrady. W programie szóstej edycji przedsięwzięcia przeważają oczywiście liczne dyskusje o literaturze i książkach, ale nie zabraknie też spektakli, wieczorów poetyckich, koncertów czy wystaw. 

Jest również bogata oferta wartościowej rozrywki dla najmłodszych, m.in. spotkania z autorami książek dla dzieci, warsztaty muzyczne i plastyczne.

W tym roku program Małej Stolicy Języka Polskiego rozdzielono terminami od programu głównego a kilka z propozycji będzie dostępnych jedynie online, ale zasadniczo Festiwal odbywa się w tradycyjnej, plenerowej formie z bezpośrednim udziałem publiczności – od 2 do 8 sierpnia. Wszystkie wydarzenia są całkowicie bezpłatne, jednak ze względu na procedury sanitarne każdy z uczestników zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia (wraz z klauzulą RODO).

Na początek organizatorzy zapraszają do Zamościa (Niedziela w Zamościu na Rynku Wodnym) a potem do urokliwego, festiwalowego miasteczka nad brzegami Wieprza w Szczebrzeszynie. Tradycyjnie, w harmonogramie imprezy uwzględniono nie tylko spotkania autorskie, ale też atrakcje rekreacyjne np. literacką wyprawę rowerową do okolicznych wąwozów. Będzie również „Mecz poetycki”, gra literacka „Pierwsze zdanie” , instalacja dźwiękowa o komunikacji drzew „Usłyszane”.

W ramach Festiwalu przyznana zostanie Nagroda „Człowiek Słowa” (laureaci poprzednich edycji: to Urszula Kozioł, Wiesław Myśliwski, Maja Komorowska), Nagroda Wielkiego Redaktora (w 2018 roku otrzymała ją Marianna Sokołowska, a w 2019 – Małgorzata Szczurek), ogłoszony zostanie kolejny Apel Szczebrzeski, zainicjowany w trosce o ochronę bogactwa polszczyzny.

Patronem tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid a lista zaproszonych gości obejmuje ponad 70 nazwisk. Do Szczebrzeszyna i Zamościa przyjadą m.in.: Justyna Bargielska, Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Wojciech Bonowicz, Jerzy Bralczyk, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Kasdepke, Izolda Kiec, Wawrzyniec Konarski, Maja Komorowska, Ryszard Koziołek, Janusz Kukuła, Mikołaj Łoziński, Leszek Mądzik, Mira Marcinów, Zygmunt Miłoszewski, Michał Ogórek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Paweł Śpiewak, Filip Springer, Nula Stankiewicz, Mariusz Szczygieł, Jerzy Trela, Adam Woronowicz, Adam Wajrak, Marcel Woźniak, Jakub Żulczyk i wielu innych twórców. Pełny harmonogram Festiwalu można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej: Magdalena Kłos – Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk.

Przygotowany przez organizatorów zestaw wydarzeń to doskonała propozycja nie tylko dla miłośników książek. Festiwal w Szczebrzeszynie przyciąga też pięknem roztoczańskich krajobrazów i wyjątkowym, wakacyjnym klimatem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.stolicajezykapolskiego.pl

 

Poniżej publikujemy PROGRAM Zamojskiego Dnia Festiwalu.

 

Niedziela w Zamościu 2.08 – Dzień Zamojski, Rynek Wodny w Zamościu

11.00 – 12.15 12.30 – 13.30 14.00-15.15

15.30 – 17.00

17.00 – 18.15 18.30 – 20.00

19.15 – 20.15 20.30 – 22.00

Spotkanie autorskie z Grażyną Lutosławską
Spotkanie autorskie z Wawrzyńcem Konarskim o języku IRA

Spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem o Tyrmandzie, prowadzi Sylwia Stano

Na pograniczu narodów i kultur- 40 lat Akcentu – Bogusław Wróblewski
i Łukasz Janicki w rozmowie z prof. Piotrem Biłosem i Andrzejem Jaroszyńskim

Spotkanie z Jarosławem Gajewskim i Józefem Fertem – Teatr Poezji – Norwid

Klub Komediowy – „Tajemnica beletrysty, czyli ostatnia czytelnia na Imieli- nie” – spektakl improwizowany

Spotkanie z Januszem Kawałko, autorem wspomnień o wizycie Jana Pawła II w Zamościu, prowadzenie ks. Robert Strus (miejsce spotkania Infuatka)

Spektakl Poetycki „Nasz Papież” – występują: Jezy Trela, Janusz Strobel, Nula Stankiewicz, Włodzimierz Nahorny, Dominika Ostałowska, Jarosław Gajewski, Agnieszka Radzikowska

 

116566163 154063369633682 4413301778524159027 o Festiwal Stolica Języka Polskiego. Literackie Święto rozpocznie się w Zamościu. Co zaplanowano?

 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments