„Świadek” w Zamościu

0
915
- reklama-

Świadek” w Zamościu

Od 12 czerwca 2020, na dziedzińcu Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, przy ul. Pereca 14, będzie prezentowana wystawa plenerowa zatytułowana „Świadek”.

Wystawa została przygotowana przez inicjatywę Międzynarodowego Marszu Żywych. Składa się z 16 paneli ze zdjęciami i opisami w językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Po raz pierwszy została zaprezentowana w 2015 roku w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. Następnie była prezentowana na terenie muzeum „Auschwitz-Birkenau”, przed gmachem Muzeum POLIN w Warszawie, synagogą w Budapeszcie. Teraz trafiła do Zamościa. Przed zamojską synagogą wystawę będzie można zobaczyć do października 2020.

Inspiracją dla tytułu wystawy były słowa Judy Weissenberg Cohen, skierowane do uczestników Marszu Żywych w 1997 roku: „Nie miałam możliwości pożegnać się z moją matką. Nie wiedzieliśmy, że trzeba było się pożegnać… Jestem dziś starszą kobietą, a ciągle nie pogodziłam się z faktem, że nie dane mi było przytulić się i pocałować jej ten ostatni raz… Mówi się: 'Kiedy słuchasz świadka, stajesz się świadkiem’. Proszę was tylko byście tworzyli świat, gdzie nikt nie będzie musiał już nigdy więcej żyć ze wspomnieniami takimi jak moje.”

„Marsz żywych” jest programem edukacyjnym na temat Holokaustu. Inicjatywa powstała w 1988 roku i co roku ściąga na teren muzeum „Auschwitz-Birkenau” tysiące osób z wielu krajów. Marsz Żywych jest przeciwieństwem „marszów śmierci”, organizowanych w czasie wojny przez Niemców w czasie relokacji więźniów z obozów pracy. Ideą programu jest zwalczanie obojętności na cierpienie drugiego człowieka, rasizmu i niesprawiedliwości.
W bieżącym roku organizacja Marszu nie była możliwa ze względu na trwającą epidemię, dlatego tym bardziej cieszy nas obecność wystawy przed Centrum „Synagoga” w Zamościu.

Wystawa jest dostępna w godzinach pracy Centrum „Synagoga” FODŻ.

[materiał nadesłany]

dsc 7233 „Świadek" w Zamościu

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
pablo

A jak przyjdziemy do restauracji we dwójkę to każdy siedzi przy osobnym stoliku 2 matry od siebie? 😀 :)))))

WD40

Niestety nie , czytaj uważnie to stoliki mają być od siebie po 2 metry a ludzie mogą się np stykać plecami