Projekt „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim” z ministerialnym dofinansowaniem

0
244
GAIA

Muzeum Zamojskie otrzymało dofinansowanie z ministerialnego programu „Kultura w Sieci” na wirtualizację zasobów muzealnych.

Celem programu „Kultura w sieci” jest finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Program jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze i wsparciem sektora kultury w związku z utrudnieniami w działalności kulturalnej wynikającymi z sytuacji epidemii. Do programu zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury  zgłoszono łącznie 5948 wniosków a wyłoniono 1182 projekty, które otrzymały dotację. Wśród beneficjentów programu znalazło się również Muzeum Zamojskie i projekt: „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim”. Celem projektu jest wirtualizacja wybranych obiektów muzealnych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii w celu ich udostępnienia on – line. Do zadania wytypowanych zostało ponad 20 eksponatów prezentowanych na ekspozycjach w Muzeum Zamojskim i Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego, w tym eksponaty wielkogabarytowe, co stanowi ciekawą innowację cyfrową w muzeum.

Wśród wybranych eksponatów znajdzie się: Inkrustowana masą perłową, kością słoniową i srebrem komoda z początku XVIII w. Mebel w zbiorach Muzeum znajduje się  od 1946 r.  Według przekazu ustnego stanowił do 1914 r. wyposażenie biura komendanta policji carskiej w Zamościu. Jest to bardzo rzadki przykład mebla wykonanego w technice certosiny – technika ta pochodzi z Bliskiego Wschodu i została ukształtowała przez chrześcijańskich mnichów w czasie wypraw krzyżowych, czy Berło Akademii Zamojskiej ufundowane przez Tomasza Zamoyskiego w 1619 r., przekazane miastu w 1980 r. przez Jana Zamoyskiego – XVI ordynata. W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał wiernie odwzorowane i przeniesione do świata wirtualnego zostaną m.in.: Pistolet Vis wz. 35 – pierwszy seryjnie produkowany wojskowy pistolet w Polsce, do dziś wzbudzający wielkie zainteresowanie kolekcjonerów na całym świecie.

Szabla upamiętniająca wybór Jana III Sobieskiego na króla Polski. Na głowni wyryto imię i nazwisko króla oraz rok wyboru.

Para pistoletów pojedynkowych pochodzących z XVIII w. Na lufie broni widać znak firmowy i nazwisko producenta pistoletów: Adam Kuchenreuter. Rodzina Kuchenreuterów jest jedną z najstarszych rodzin rusznikarskich działających do dziś. Wywodzą swoje korzenie z Bawarii  z Regensburga, a ich działalność można datować od początku XVIII wieku. Swoje wyroby sygnowali stemplem rusznikarskim w postaci pędzącego jeźdźca. Z pistoletów Kuchenreutera strzelali do siebie w pojedynku słynny uwodziciel Giacomo Casanova i polski magnat Franciszek Ksawery Branicki.

Dzięki tej inicjatywie nasi odbiorcy będą mogli zapoznać się z obiektami nie wychodząc
z domów, poznać nie tylko bogatą historię tych obiektów, ale także oglądać je, przybliżać i obracać bez obaw naruszenia muzealnej etykiety. Na bazie zwirtualizowanych eksponatów zostanie przygotowana oferta edukacyjna, udostępnione zostaną  materiały dydaktyczne
w formie tekstowej i obrazowej, dzięki którym czas spędzony w sieci będzie dawał możliwości nauki poprzez zabawę. Dla najmłodszych odbiorców projektu przygotowane zostaną karty pracy oraz ćwiczenia na zasadzie „zrób to sam” przekazane za pomocą krótkich filmików instruktażowych umieszczonych na kanałach społecznościowych muzeum. W ten sposób powstaną ciekawe i niestandardowe treści, przyciągające uwagę publiczności dzięki nieszablonowemu sposobowi ich prezentacji.

[materiał nadesłany]

2020 nck dofinans kulturawsieci rgb pion Projekt „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim” z ministerialnym dofinansowaniem

nabor 1200x600 kultura w sieci prdot Projekt „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim” z ministerialnym dofinansowaniem

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments