Dwaj mężczyźni rażeni piorunem podczas prac polowych

0
4579

Silne wiatry, deszcze oraz burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi i występują z różną siłą na całym świecie. Wszystkie są jednak niebezpieczne. Powodują zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz duże straty materialne. Przekonali się o tym dwaj mieszkańcy gminy Goraj, którzy zostali przewiezieni do szpitala po tym jak w miejsce, w którym wykonywali pracę uderzył piorun.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 15:00 w miejscowości Wólka Abramowska gm. Goraj. Dwaj mężczyźni w wieku 79 i 42 lat przy użyciu ciągnika rolniczego wykonywali prace polowe. W pewnym momencie pogoda znacznie się pogorszyła i zaczął padać deszcz. Panowie wyłączyli silnik maszyny, podczas gdy jeden z nich wciąż znajdował się w ciągniku a drugi postanowił schronić się w pobliskim budynku doszło do wyładowania atmosferycznego. Uderzenie pioruna było tak silne, że młodszy mężczyzna został przewrócony na ziemię. Na szczęście ojciec i syn zdołali o własnych siłach dotrzeć do domu i wezwać pomoc. Przybyła na miejsce załoga karetki pogotowia przetransportowała ich do szpitala.

Policjanci przypominają, jak należy zachować się w trakcie burzy:

W terenie: O ile to możliwe, wejdźmy jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekajmy burzę. Jeśli nie ma takiej możliwości nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty. Unikajmy otwartej przestrzeni, odsuńmy się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykajmy. Jeśli burza „złapie” nas np. w trakcie pływania natychmiast wyjdźmy z wody. Unikajmy również używania telefonu komórkowego.

Gdy jedziemy pojazdem: Pamiętajmy, że nie wolno zatrzymywać się po drzewami. Często bowiem dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa. Jeśli zaskoczy nas burza, a nie możemy schronić się w budynku, pozostańmy w samochodzie.

W domu: Sprawdźmy zamknięcie drzwi i okien oraz zabezpieczmy je skutecznie przed otwarciem. Wyłączmy urządzenia elektryczne i gazowe. Usuńmy z balkonów i tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.

źródło: KPP Biłgoraj

Poprzedni artykułZamość, Łabunie: Groźne wypadki z udziałem motorowerzystów
Następny artykułCzym jest epidemia i jak wygląda pobieranie wymazów? Ruszyła kampania edukacyjna Terytorialsów skierowana do najmłodszych.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments