Lubelscy Terytorialsi pomagają na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce.

0
246
Żołnierze lubelskiej brygady, którzy działają w mobilnym punkcie poboru wymazów w Gliwicach. Fot. 13 ŚBOT

Ponad 160 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest aktualnie zaangażowanych w działania antykryzysowe poza województwem lubelskim. W ramach operacji „Odporna Wiosna” dzielą się swoim doświadczeniem i wspierają wysiłki kolegów z innych brygad w walce z koronawirusem, m.in. na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Pierwsza grupa lubelskich Terytorialsów została skierowana na Śląsk już 4 kwietnia br. Przez miesiąc ponad 120 żołnierzy z batalionów z Dęblina, Białej Podlaskiej, Chełma i Zamościa wspierało działania kolegów z 16 Dolnośląskiej Brygady OT w walce z koronawirusem. Pełnili służbę, m.in. we Wrocławiu, Oleśnicy, Dzierżoniowie, Bolesławcu, Głogowie i Lubaniu. Ich zadania polegały przede wszystkim na wsparciu tamtejszych służb mundurowych i personelu medycznego. Kolejna grupa żołnierzy 2 LBOT wyruszy do Wrocławia już w najbliższą niedzielę, 17 maja br.

                                                             

Z kolei w Gliwicach i Bytomiu od kilku dni działają żołnierze OT z Dęblina, Chełma i Zamościa. Wspólne z 13 Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej pobierają wymazy od górników i ich rodzin, wspierają prace mobilnego punktu poboru wymazów metodą „drive-thru”, pracują przy rozładunku i dystrybucji żywności, środków ochronnych dla personelu medycznego, DPS-ów i ośrodków pomocy społecznej, a także kolportują maseczki wśród mieszkańców.

 

– Terytorialsi działają w swoim SRO, ale w związku z trudną sytuacją na Śląsku poczuliśmy się zobowiązani i wspieramy naszych kolegów. To jest właściwa droga, aby zacieśniać współpracę między Terytorialsami, aby budować nowe relacje i wymieniać się doświadczeniami. W przyszłości może być taka sytuacja, że to region lubelski będzie potrzebował pomocy, wówczas będziemy mogli liczyć na ich pomoc – mówi ppor. Marcin Wójtowicz z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma, który aktualnie pełni służbę w Gliwicach.

Żołnierze 2 LBOT obecni są również w Wielkopolsce – 40 żołnierzy z 24 blp z Chełma pełni służbę w Skwierzynie w województwie lubuskim. To SRO 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Z kolei grupa Terytorialsów z Zamościa i Białej Podlaskiej wspólnie z 7 Pomorską Brygadą OT działają w Gdyni i Słupsku. – Wspieramy mobilne zespoły wymazowe, bierzemy udział w patrolach wspólnie z Policją, zajmujemy się dystrybucją żywności, a także pomagamy służbom medycznym w szpitalach, np. przy mierzeniu temperatury – wymienia zadania kpr. Patrycja Słupska z 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej.

W sumie od początku operacji „Odporna Wiosna” w działania poza granicami naszego województwa jest zaangażowanych już blisko 300 żołnierzy 2 LBOT.

[materiał nadesłany]

Poprzedni artykułTegoroczne 50. Chmielaki Krasnostawskie odwołane. Podano nowy termin piwnej imprezy
Następny artykułDzieci z GOKu w Starym Zamościu w czasie epidemii nagrały słuchowisko
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments