Fundusze Europejskie na rewitalizację Starego Miasta. Prezydent podpisał dziś umowę

  0
  101

  Projekt Miasta Zamość pn. „Rewitalizacja Starego Miasta w Zamościu”  w ocenie merytorycznej Komisji Oceny Projektów zdobył 100 punktów na 100 możliwych! Umowa na dofinansowanie projektu została (13.05.) podpisana.

   

  Realizacja projektu ma się zakończyć w 2022 r. Wniosek pn. „Rewitalizacja Starego Miasta w Zamościu” został złożony w odpowiedzi na nabór w ramach Osi Priorytetowej 13 Infrastruktura społeczna, Działania 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich RPO WL na lata 2014-2020.

  Projekt obejmuje tereny zlokalizowane w północnej i wschodniej części Starego Miasta, dla których główną osią jest ulica Łukasińskiego oraz sąsiadujący teren południowej części osiedla Planty i zakłada m.in.:

  – rewitalizację Bastionu VI Twierdzy Zamość oraz utworzenie Centrum Edukacyjno-Integracyjnego i Klubu Rozwoju Zawodowego w poddaszu Nadszańca K1 wraz z budową systemu monitoringu,

  – remont z pracami konserwatorskimi dziedzińców VI i VII Bloku kamienic (odnosi się do terenów zlokalizowanych pomiędzy ulicą: Bazyliańską, Ormiańską, Grecką, Pereca oraz ulicą: Bazyliańską, Zamenhofa, Łukasińskiego, Pereca),

  – utworzenie ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych (na terenie pomiędzy kortami tenisowymi a Parkiem Miejskim powstanie plac zabaw dostosowany dla osób niepełnosprawnych, będzie również skatepark, elementy małej architektury, oświetlenie),

  – budowę toru modelarskiego na terenach fortecznych przy Bastionie VI (na torze będą mogły być organizowane zawody modeli latających na uwięzi: rangi okręgowej, ogólnopolskiej. Tor ułatwi zamojskim zawodnikom przygotowanie do udziału w zawodach, pokazach, wystawach, a także przyczyni się do popularyzacji sportu modelarskiego)

  – instalację systemu monitoringu na Plantach i Starym Mieście.

  Na poddaszu Nadszańca, w części, gdzie mieści się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Zamościu zostanie utworzone Centrum Edukacyjno-Integracyjne oraz Klub Rozwoju Zawodowego, które będą oferować różne formy aktywizacji społecznej oraz zawodowej. Działania będą kierowane do uczniów szkoły i mieszkańców miasta, a w szczególności z obszaru rewitalizowanego. Na poddaszu Nadszańca będą się mogły odbywać m.in. wieczorki literackie, spotkania z ciekawymi ludźmi działających w różnych dziedzinach życia społecznego. Będzie to przestrzeń dla aktywizacji osób starszych, które będą mogły brać udział np. w warsztatach rzemieślniczych, różnego rodzaju zabawach integracyjnych czy konkursach artystycznych lub naukowych.

  Na poddaszu remontowanego budynku będzie wykorzystana rekuperacja ciepła, a wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła do wnętrza obiektu będzie dostarczać świeże, zewnętrzne filtrowane powietrze. Projekt przewiduje również zwiększenie bioróżnorodności poprzez założenie trawnika przy terenach rekreacyjnych i wykonanie nowych nasadzeń na dziedzińcach, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza na Starym Mieście. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

   

  Całość projektu: 25 261 026,73 PLN
  Kwalifikowalne: 18 562 360,47 PLN
  Dofinansowanie z UE: 15 778 006,37 PLN
  Budżet państwa: 1 856 236,02 PLN
  Budżet JST: 928 118,08 PLN

  [źródło: UM Zamość]

  Poprzedni artykułZamość otrzymał dofinansowanie na trzy duże projekty!
  Następny artykułRząd znosi kolejne ograniczenia. Będzie można pójść do fryzjera, kosmetyczki i restauracji.
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments