Od dziś galerie handlowe znów otwarte. Jakie zasady w nich obowiązują?

1
3616
fot. Galeria Twierdza Zamość

W ramach w drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, od poniedziałku, 4 maja otwarte mogą być centra handlowe. Obiekty te muszą jednak spełniać wymogi bezpieczeństwa sanitarnego. Obowiązuje w nich limit osób i zakaz spożywania posiłków. 

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego – na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2- metrowe odstępy.

W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness, przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw), kina i strefy gier. Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court). W strefie gastronomicznej można kupować żywność wyłącznie na wynos i w ramach dostaw.

Każda osoba przebywająca w galerii handlowej ma obowiązek zasłaniania ust i nosa (maseczką lub innym materiałem). Zarządca obiektu powinien zapewnić klientom możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu handlowego lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu w tym umieszczenie stosownej komunikacji przy wejściu o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu, ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek.

Właściciele sklepów w centrach handlowych są zobligowani do zainstalowania możliwie dużej liczby pojemników z preparatem dezynfekcyjnym przy wszystkich  wejściach (również do placówek wewnątrz), w toaletach, przy kasach.

Klienci mają obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych (lub rękawiczek foliowych) zapewnionych przez operatora danego sklepu.

Co ważne, od poniedziałku (4 maja) przestają obowiązywać godziny dla seniorów.

Poprzedni artykułZamość: Dzieci wracają do przedszkoli i żłobka
Następny artykułWybrał się na spacer. W zaroślach zauważył sadzonki marihuany
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Asia

Wyspy mają być otwarte, wczoraj nastał edit