Zamojski ZUS znowu otwarty i ma już nową piękną przebudowaną salę obsługi

0
442

Zamojski ZUS znowu otwarty – z nową salą obsługi

Zamojski Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 4 maja otwiera salę obsługi klientów. Po przebudowie jest przestronniejsza i wygodniejsza. W związku z epidemią będą jednak obowiązywać podwyższone środki ostrożności. 

Wiemy jak jest to ważne dla osób, które szukają informacji, np. na temat rent i emerytur lub o tym, w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Otwarcie naszych sal odbędzie się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. W poniedziałki nasze placówki będą dostępne od godz. 8.00 do 18.00 – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Równolegle do bezpośredniej obsługi klientów w placówkach nadal będą dostępne skrzynki, do których można samodzielnie składać dokumenty i wnioski. Z uwagi na stan epidemii Zakład apeluje jednak do klientów, by dla bezpieczeństwa ograniczyli osobiste wizyty do niezbędnych sytuacji. 

Osoby, które przyjdą do placówek, muszą stosować się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych, czyli przede wszystkim zakrywać usta i nos, np. maseczkami. Interesanci oczekujący na obsługę muszą zachować między sobą odpowiedni odstęp, minimum 1,5 metra. Klienci będą wchodzić do sal obsługi pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, przy którym możliwe jest załatwienie danej sprawy. Przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Jeśli klient przyjdzie z osobą towarzyszącą, powinna pozostać w strefie oczekiwania. Wyjątkiem są osoby towarzyszące klientom z niepełnosprawnością, tłumacze języka migowego, pełnomocnicy oraz dzieci pod opieką rodziców.

Przebudowana sala obsługi w Zamościu

Przed ogłoszeniem epidemii obsługa klientów odbywała się w pomieszczeniach zastępczych z powodu prac konstrukcyjnych w budynku. Od poniedziałku interesanci wrócą do właściwej sali obsługi, już przebudowanej. Jest teraz o 45 metrów kwadratowych większa, co pozwoliło na stworzenie wygodnej poczekalni. Blisko drzwi wejściowych pojawiło się nowe stanowisko: „informacja ogólna”. Przy nim będzie można uzyskać podstawowe informacje i pobrać druki. Sala obsługi dzieli się na wyraźne strefy: dla świadczeniobiorców po prawej stronie od głównego wejścia, a dla przedsiębiorców i ubezpieczonych – po lewej. Nowa sala, przebudowane toalety i zmodernizowana winda są lepiej przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wraca również system kolejkowy, który pomaga kierować ruchem klientów. 

Jeśli możesz, załatw sprawę online

Sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można też realizować bez wychodzenia z domu, przez internet. Służy do tego Platforma Usług Elektronicznych. – Konto na PUE ZUS można założyć przez internet za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Można je założyć również korzystając z pomocy pracownika ZUS, w salach obsługi klientów – przypomina prezes Uścińska. Na PUE można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS lub wystąpić o wydanie zaświadczeń. Portal pozwala także złożyć przez internet wnioski o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej i zadawać pytania konsultantom.

Poprzedni artykułZamość: Kolejne zakażenie koronawirusem w DPS-ie.
Następny artykułWraca normalność. Znowu będziemy płacić za parkowanie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments