Szkoły zamknięte na dłużej. Ogłoszono terminy matur i egzaminów ósmoklasistów

0
2329

Zamknięcie żłobków, przedszkoli, szkół zostanie przedłużone co najmniej do 24 maja. Matura 2020 odbędzie się tylko w formie pisemnej, rozpocznie się 8 czerwca od egzaminu z j. polskiego i zakończy 29 czerwca. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w dniach 16-18 czerwca. Te decyzje ogłosił podczas piątkowej (24.04) konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Warunki epidemiologiczne nie pozwalają na odwieszenie działalności szkół, żłobków i przedszkoli. Odwieszenie odsuwamy do 24 maja. Do tego czasu uczniowie szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych kontynuują naukę w formie zdalnej. – poinformował minister Piontkowski. Zaznaczył jednocześnie, że za kilka dni rząd poda informacje, czy “będzie możliwość w części tych placówek prowadzenia jakiejś formy działalności opiekuńczej”.

Terminy wiosennych egzaminów szkolnych.

Zgodnie z zapowiedzią z wyprzedzeniem informujemy o terminach egzaminów. Od samego początku zależało nam na tym, by je przeprowadzić tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony w tej sprawie, a z drugiej strony, by przeprowadzić je maksymalnie bezpiecznie. Wierzę, że ten dodatkowy czas, który będą mieli uczniowie na przygotowanie się do egzaminów przełoży się na ich dobre wyniki. Ten wyjątkowy czas, w którym wszyscy jesteśmy dowiódł, że zdaliście egzamin z dojrzałości i wytrwałości. Już dziś życzę wszystkim powodzenia na egzaminach” – powiedział minister Piontkowski.

Egzamin ósmoklasisty 

Jak poinformował szef MEN, egzamin ósmoklasisty w szkołach dla dzieci i młodzieży oraz w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym potrwa od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy odbędzie się od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Bez matur ustnych

Minister zapowiedział, że w tym roku nie odbędą się matury ustne. Egzaminy zostaną przeprowadzone tylko w formie pisemnej. Część pisemna egzaminu maturalnego w terminie głównym dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek, 8 czerwca 2020 r. od egzaminu z j. polskiego i potrwa do 29 czerwca.

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

Szef resortu edukacji wyraził nadzieję, że sytuacja epidemii pozwoli przeprowadzać zaplanowane egzaminy przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa.

Każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, będzie w odpowiedniej odległości od pozostałych uczniów, aby przeprowadzenie tych egzaminów było bezpieczne dla uczniów, nauczycieli i ich rodzin” – podkreślił.

 

Terminy rekrutacji do szkół wyższych

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek zapowiedział, że tak jak w przypadku placówek oświatowych, działalność uczelni wyższych pod względem prowadzenia zajęć dydaktycznych, będzie zawieszona do 24 maja. Zaznaczył też, że w związku z nowymi terminami egzaminów maturalnych modyfikacji ulegnie proces rekrutacji do szkół wyższych. „Podtrzymana jest zasada, że matury są wyznacznikiem jakościowym w rekrutacji na studia” – podkreślił minister. Jak dodał, możliwe jest, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie.

[źródło: MEN, www.gov.pl]

 

Poprzedni artykułPomoc dla Hospicjum Santa Galla. Zbiórka na środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i pacjentów.
Następny artykułFilm i zdjęcia z zatrzymania sprawców ataku na młodego chłopaka z zamojskiego osiedla
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments