PILNE! “Wszystkie szkoły zostaną zamknięte” – ogłosił Premier Morawiecki

0
1292

W środę (11.03) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. kononawirusa. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszono decyzję o zamknięciu na okres dwóch tygodni od najbliższego poniedziałku wszystkich placówek oświatowych w kraju (w tym także uczelni wyższych) z powodu zagrożenia koronawirusem. Zamknięte w tym okresie mają być także kina i muzea. Zajęcia w szkołach zostaną zawieszone już od czwartku (12 marca). W szczególnych wypadkach można posłać swoje dziecko jutro oraz pojutrze do przedszkola i szkoły podstawowej, jest to jednak odradzane. Od 12 marca uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół. Od poniedziałku, 16 marca wszystkie szkoły zostaną całkowicie zamknięte.

Jest dla nas jasne, że epidemia, która się rozwija może stać się bardzo groźna. Może stać się pandemią według WHO – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.– Dlatego trzeba działać szybko z wyprzedzeniem. Brałem udział w wideokonferencji Rady Europejskiej. Widać, wyraźnie, że Polska stosuje bardzo dobrą strategię. Staramy się wyprzedzać pewne działania – dodał, po czym ogłosił decyzję o zamknięciu szkół w całej Polsce na okres dwóch tygodni.

Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, a takimi są placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku – ogłosił premier.

Ogromny i gorący apel do wszystkich, którzy będą przez 14 dni nie chodzili do szkoły, na uczelnie. To nie jest czas ferii, to nie jest czas wolny. Ten błąd został popełniony we Włoszech. Młodzież, która nie chodziła do szkół, wychodziła do klubów. To jest czas kwarantanny społeczeństwa. Apeluje o odpowiedzialność – podkreślił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

– Od dnia jutrzejszego zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Zdajemy sobie jednak sprawę, że w przypadku dzieci najmłodszych w przedszkolach i szkołach podstawowych trudno znaleźć opiekę z dnia na dzień. Dlatego w szczególnych przypadkach rodzice mogą je wysłać jutro i pojutrze do szkół, ale nauczyciele nie będą prowadzić standardowych lekcji – dodał minister edukacji Dariusz Piontkowski.

 

Poprzedni artykułW woj. lubelskim zamykają kolejne szkoły. Czy zamkną także w Zamościu?
Następny artykułAPEL! Zawieszenie zajęć szkolnych to nie ferie – dzieci powinny pozostać w domu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments