Sprostowanie nieprawdziwych danych dotyczących zadłużenia Miasta

6
1371

W odniesieniu do nieprawdziwych danych, jakie pojawiły się w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej, informujemy, że zadłużenie Miasta w poszczególnych latach wyniosło:

2017 r. – 74 mln (a nie 100 mln zł)

2018 r. – 86 mln zł (a nie 155 mln zł)

2019 r. –  123 mln (a nie 179 mln zł)

W roku 2020 planowane zadłużenie wyniesie 161 mln zł (a nie 237 mln zł). Szczegółowe informacje można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej. Wysokość zadłużenia nie zagraża funkcjonowaniu Miasta ani jakości życia mieszkańców.

Każdego roku budżet Zamościa, tak jak i innych jednostek samorządu terytorialnego, jest poddawany ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej. W ostatnich latach, zarówno budżet miasta jak i Wieloletnia Prognoza Finansowa, uzyskują pozytywne opinie RIO.

Na co są przeznaczane środki pozyskane z emisji obligacji? W tym roku między innymi na: II etap przebudowy ulicy Kilińskiego, rewitalizację zabytkowego budynku Akademii Zamojskiej, rozbudowę sali widowiskowej Zamojskiego Domu Kultury, przebudowę ulicy Lubelskiej (rozbudowa skrzyżowania ulic: Marszałka J. Piłsudskiego- Lubelska- Wojska Polskiego- Wiejska), przebudowę placu M. Stefanidesa wraz z odcinkiem ul. Łukasińskiego w Zamościu, przebudowę Placu Wolności wraz z odcinkiem ul. Kościuszki oraz odcinkiem ul. Okopowej w Zamościu, modernizację miejskiego zalewu, termomodernizację obiektów oświatowych. Zadania inwestycyjne finansowane są ze znacznym udziałem środków zewnętrznych (projekty unijne, środki z budżetu państwa i inne). Na przykład- wydatki majątkowe w 2019 roku w kwocie 86,6 mln zł, zostały zrealizowane w blisko 50% środków zewnętrznych. Należy pamiętać, że w przypadku Zamościa dług ma ścisły związek właśnie z inwestycjami.

Z danych przestawionych w wieloletniej prognozie finansowej na cały okres objęty spłatą długu, jasno i klarownie wynika, że w kolejnych latach z dochodów budżetowych na spłatę rat wraz z obsługą (odsetki i inne koszty), miasto będzie wydawać 3% całości dochodów. Twierdzenie o horrendalnym wzroście obsługi zadłużenia, nie ma pokrycia w realiach. Dług miasta funkcjonuje w oparciu o wartość WIBOR 6 M. Jest to wskaźnik, który zawsze będzie oscylować pomiędzy stopą lombardową, a stopą depozytową. Należy stwierdzić, że wysokość stóp lombardowej i depozytowej zależy wyłącznie od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która podejmuje je na podstawie złożonych, wieloaspektowych i wieloczynnikowych analiz. Z pewnością uwzględniane są wszystkie aspekty gospodarki państwa i finansów publicznych oraz pełna dbałość o ich bezpieczny i stabilny stan.

Źródło: UM Zamość

zamosc 2 Sprostowanie nieprawdziwych danych dotyczących zadłużenia Miasta

Poprzedni artykułWypadek motocyklisty
Następny artykułPoszukiwany przez sąd zamościanin nadział się na patrol policji
Subscribe
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
OZOZ

A jaki sa odseki przez te wszyskie lata od tych sum ?

znajomy

to pokazuje, że Wnuk nas tylko zadłuża i podnosi ceny za dowóz śmieci… Ceny za śmieci w Zamościu będą dorównywały cenom w 3city i Wawce. Prezydenta troszkę popitoliło lekko mówiąc… wielki kurwa książę się znalazł… rozpierdolić nie swoje pieniądze jest łatwo.
A wszystkie jego przydupasy z p. Błażewiczem na czele tylko mu przytakują. No ale co się dziwić, ze sprzedaży alkoholu na dyrektora WORDu 😛

Dddd

Szok

jaś

Zbuduj suszarnie śmieci, sortownie itd. to będą inwestycje służące WSZYSTKIM mieszkańcom miasta a nie pierdoły…

Brednie Zwolaka

Czyli Zwolak kolejny raz mija się z prawdą delikatnie mówiąc? Ostatnio krzyczał że rocznie na ulicach Zamościa “zginęło 4 lub 5 osób”. Okazało się że tyle zginęło ale przez 10 lat a nie przez rok.
Nie kojarzę żeby przeprosił za wprowadzanie w błąd mieszkańców.
Gada byle gadać i sam nie wie o czym byle było głośno o Zwolaku.

ech...

zdziwiony? on tak ma, najważniejsze żeby mu zdjęcie zrobili