Jak wygląda proces leczenia uzależnień?

0
120

Każdy z nas w życiu codziennym ma dostęp do wielu substancji posiadających silne działanie uzależniające. Począwszy od papierosów, poprzez alkohol aż po różne środki odurzające. Wszystkie te rzeczy z jednej strony pomagają nam w doraźnym radzeniu sobie z codziennymi problemami oraz stresem, ale jednocześnie błyskawicznie uzależniają nas od siebie, na różne sposoby rujnując również nasz organizm. 

Rodzaje uzależnień

Mówiąc o uzależnieniach, myślimy zwykle o chorobach takich jak alkoholizm czy narkomania. Są to oczywiście bardzo częste przypadki uzależnień, ale trzeba pamiętać, że dziś takie choroby są znacznie bardziej zróżnicowane. Wielkim problemem społecznym jest na przykład pracoholizm. Czasami szczera pracowitość przeradza się wręcz w obsesję, która stopniowo zaczyna rujnować ludzkie życie. Również uzależnienie od internetu i gier komputerowych staje się dziś coraz poważniejszym tematem.

Na czym polega leczenie uzależnień?

Proces leczenia jest oczywiście ściśle uzależniony od typu uzależnienia. Być może najtrudniejsze jest leczenie uzależnień od konkretnych sytuacji. W tym przypadku konieczny jest zarówno detoks i stopniowe odzwyczajanie organizmu od czynnika uzależniającego, jak i pomoc psychologiczna.

Leczenie alkoholizmu i narkomanii

W przypadku uzależnienia od alkoholu czy narkotyków pacjent musi najbardziej przejść przez detoks. Polega to na całkowitym odstawieniu tych substancji. Jest to trudny proces, bowiem dla organizmu może to być ogromny szok. Detoks polega też na usuwaniu z ciała wszystkich toksyn, jakie gromadzą się w nim podczas wieloletniego przyjmowania szkodliwych substancji.

Bardzo ważne jest prowadzenie równolegle z detoksem psychoterapii. W większości przypadków popadanie w uzależnienia od alkoholu czy narkotyków wynika z konkretnych problemów osobistych. Celem psychoterapii jest tutaj dotarcie do sedna tego problemu. Pacjent odbywa z terapeutą wiele rozmów, w czasie których musi dokładnie przeanalizować całe swoje dotychczasowe życie.

Samo znalezienie problemu to nie wszystko. Terapeuta musi odpowiednio nakierować swojego pacjenta tak, aby po zakończeniu właściwego leczenia zminimalizować ryzyko powrotu do uzależnień. Niestety, w przypadku alkoholizmu czy narkomanii nikt nigdy nie jest w stu procentach wyleczony. Uzależnienie można kontrolować, ale nigdy nie znika ono całkowicie.

Od czego zależy skuteczność leczenia?

Jak widać, leczenie uzależnień jest dość złożonym procesem. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na jego skuteczność. Przede wszystkim jest to jednak silna wola samej osoby uzależnionej. Jeśli pacjent nie jest mocno zdecydowany na to, aby wyjść ze swojego uzależnienia, to nawet najlepsze metody leczenia mogą okazać się nieskuteczne.

Bardzo istotna jest tutaj rola rodziny i bliskich osób pacjenta. Jeszcze przed podjęciem leczenia bardzo często to na nich spoczywa obowiązek odbycia poważnej rozmowy z osobą uzależnioną i uświadomienie jej skali problemu. Nierzadko to właśnie świadomość tego, że liczą na niego bliscy daje pacjentowi najwięcej siły do przejścia przez trudne leczenie.

Artykuł gościnny przygotowany we współpracy z Prywatnym Ośrodkiem Terapii Uzależnień PCTU Koninki, Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź, tel.: +48 18 331 72 50. 

Poprzedni artykułNiebezpieczny spacer po lesie
Następny artykułSzwedzi pod Zamościem – zimowa potyczka o twierdzę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments