Możesz zostać Terytorialsem! Trwa nabór ochotników z Zamościa i regionu

0
651
04.02.2020 WEDRZYN SZKOLENIE PETLA TAKTYCZNA 2LBOT 21BOT SS FOT.DWOT

Zostań Terytorialsem – dla Polski, dla regionu, dla siebie!

Chciałbyś pełnić służbę wojskową i godzić ją z pracą lub nauką? Wchodzący w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej 25 batalion lekkiej piechoty w Zamościu zaprasza w swoje szeregi ochotników z powiatów: zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego i tomaszowskiego.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ogłosiła terminy szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastek” dla osób, które nigdy nie były w wojsku oraz szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy. Ochotnicy mają w tym roku do wyboru cztery terminy szkoleń: 21.03.- 5.04. w 22 blp w Dęblinie, 8.05.-23.05 w 21 blp w Lublinie, 12.09.- 27.09. w 22 blp w Dęblinie i 21.11.- 6.12. w 25 blp w Zamościu. Ponadto dla ochotników, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, zaplanowano trzy terminy szkoleń wyrównawczych: 07.03.- 29.03. w 25 blp w Zamościu, 27.06.- 19.07. w 21 blp w Lublinie i 03.10.- 25.10. w 23 blp w Białej Podlaskiej.

Z propozycją odbycia przeszkolenia podstawowego blisko miejsca zamieszkania wychodzi 25 batalion lekkiej piechoty, którego stały rejon odpowiedzialności obejmuje powiaty: zamojski, biłgorajski, hrubieszowski, janowski i tomaszowski. Właśnie na rekrutów z tych terenów liczy dowództwo batalionu.

Dlaczego warto zostać jednym z nas?

Powodów, aby wstąpić do WOT może być wiele. Dla pasjonatów wojskowości to możliwość sprawdzenia swoich sił, rozwój umiejętności, a także okazja odbycia szkoleń na nowoczesnym sprzęcie pod okiem doświadczonych instruktorów. Służba w WOT może być również początkiem kariery wojskowej, bowiem po ukończeniu pełnego cyklu szkolenia Terytorialsi mogą starać się o przyjęcie do służby zawodowej. Ponadto żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ponad 500 złotych miesięcznie. 

Jak się szkolimy?

Szkolenia Terytorialsów odbywają się nie tylko w koszarach, poligonowych, placach ćwiczeń, ale przede wszystkim w terenie, w naszych „małych ojczyznach”, które być może w przyszłości trzeba będzie wspierać podczas różnych sytuacji kryzysowych. To właśnie terytorialność i doskonała znajomość danego terenu jest siłą formacji.  

Ochotnicy mogą odnaleźć swoje powołanie w specjalnościach takich jak: medyk, strzelec wyborowy, saper, czy łącznościowiec. Najpierw jednak muszą przejść odpowiednie szkolenie. Tzw. “szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. 

Podczas tego szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Ukoronowaniem “szesnastki” jest uroczysta przysięga wojskowa. 

Żołnierze OT spotykają się raz w miesiącu na tzw. szkoleniach rotacyjnych, organizowanych podczas weekendów, a raz w roku odbywają obowiązkowe, dwutygodniowe szkolenie na poligonie. Pełny cykl szkoleniowy żołnierzy OT trwa 3 lata.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru do WOT można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Zamościu, ul. Koszary 52, codziennie w godz. 7.30 – 15.30, tel. 261 181 102. Informacji udziela również dowództwo 25 blp w Zamościu pod adresem: ul. Wojska Polskiego 2F, 22-400 Zamość, tel. 261 181 211, 261 181 250. Wnioski również można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy e-PUAP. 

Więcej informacji o WOT znajduje się na stronie – https://terytorialsi.wp.mil.pl/ oraz https://www.wojsko-polskie.pl/2bot/

[materiał nadesłany]

Poprzedni artykułZamość: „I Symfonia Beethovena i Symfoniczne Niespodzianki”
Następny artykułW akcji policjantom towarzyszą pracownicy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments