Zamość: Właściciel sklepu meblowego ukarany za spalanie śmieci

0
1517
Fot. UM Zamość

Mandatem karnym w wysokości 500 złotych został ukarany właściciel sklepu meblowego w Zamościu, który spalał w kotłowni pozostałości z mebli i tworzywa sztuczne. Podejrzenia kontrolerów potwierdziły badania laboratoryjne.

Wyniki badań próbek popiołu, jakie pobrano podczas kontroli zamojskiej Straży Miejskiej i pracowników wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, są jednoznaczne. Na podstawie m.in. badań fizykochemicznych, stwierdzono, że w piecu spalano niedozwolone odpady, a z próbki popiołu laboratorium wyodrębniło pozostałości po farbach, pigmentach oraz gwóźdź.

To drugi przypadek, kiedy badania próbek popiołu wykazały spalanie śmieci w kotłowni. W grudniu ubiegłego roku, na terenie innej posesji, w próbce popiołu wykryto pozostałości farb i lakierów, tuszy drukarskich czy klejów. Właściciel domu również został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Kontrole domowych kotłowni będą trwały do końca sezonu grzewczego.  Próbki do badań może kierować również Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Zamościu, które odbiera od mieszkańców popiół. Wynik badań będzie również dowodem w sprawie, jeśli trafi ona do sądu. Wtedy mieszkańcowi grozi kara grzywny do 5000 zł, a nawet pokrycie kosztów sądowych.

Przypominamy, że funkcjonariusz Straży Miejskiej może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Zgodnie z art. 379 Prawa Ochrony Środowiska, ma on prawo wejść na teren prywatny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i skontrolować każdy piec, a także zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z tematyką kontroli. W razie wątpliwości czym wolno (a czym nie) palić w domowym piecu, warto skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość, tel. 84 6772360.

źródło: UM Zamość

 

Poprzedni artykuł19 -latka wymusiła pierwszeństwo, dla kierowcy Opla była to już druga kolizja w tym dniu
Następny artykułSpektakl „Willa Rózin”. Zaproszenie dla szkół z Zamościa i regionu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments