Ośrodek leczenia uzależnień – jak wybrać odpowiedni?

0
293

W Polsce istnieje wiele ośrodków leczenia uzależnień, w tym także prywatne. Mają one zróżnicowaną ofertę terapeutyczną. Mogą także proponować różnorodne programy leczenia. Istnieje bardzo wiele aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka?

Wykwalifikowana kadra

Podstawą leczenia odwykowego są terapeuci i lekarze, którzy pomagają uzależnionym. 

W przypadku terapeutów muszą to być osoby, które skończyły studia psychologiczne i mają uprawnienia do prowadzenia psychoterapii. Ale to nie wszystko. Potrzebne jest także szkolenie organizowane przez PARPA. Kandydat musi także odbyć staż. Dopiero po zakończeniu szkolenia i stażu może on otrzymać certyfikat, który uprawnia go do pracy z uzależnionymi.

W wielu ośrodkach pracują także lekarze, którzy pomagają w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Sprawdzają także stan zdrowia uzależnionego. Na początku lekarze muszą sprawdzić, jak branie narkotyków odbiło się na zdrowiu uzależnionego. Jest to ważne, ponieważ organizm takiej osoby może być bardzo wyniszczony. Do tego mogą występować choroby układu nerwowego, krwionośnego i trawiennego. W takim przypadku muszą oni wprowadzić odpowiednie leczenie. Jest ono potrzebne także w przypadku wystąpienia zespołu odstawienia. 

Odpowiednie  certyfikaty

Nie tylko psychoterapeuci potrzebują właściwych certyfikatów. Także cały ośrodek musi znajdować się na liście PARPA – dotyczy to wszystkich ośrodków, nie tylko zajmujących się leczeniem alkoholizmu. Nadzór PARPA sprawia, że ośrodek na pewno stosuje standardy terapii uzależnień. Leczenie w ośrodku powinno być także dostosowane do aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia, nawet w przypadku, gdy mowa o prywatnym ośrodku. 

Oferta terapii i program

Każdy ośrodek ma indywidualny program terapii. Wypływa on z ogólnej filozofii leczenia obowiązującego w danej placówce. Program terapii często jest także dokładnie dopasowany do sytuacji uzależnionego oraz tego, jak długo uzależnienie trwało.

Często zdarza się także, że leczenie skierowane jest do bardzo szczególnej grupy uzależnionych. Nie chodzi tu tylko o rodzaj uzależnienia, np.: alkoholizm czy narkomania.  Leczenie może być skierowane np.: tylko kobiet czy młodzieży. Istnieją także ośrodki, które pomagają nie tylko uzależnionym, ale także współuzależnionym. 

Program powinien skupiać się nie tylko na wyeliminowaniu substancji uzależniających. Osoby uzależnione powinny także wiedzieć więcej na temat uzależnienia i jego skutków. Ale najważniejsze jest nauczenie osób życia na nowo, już bez swojego uzależnienia.

Warunki leczenia

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień to miejsca, w których uzależnieni mogą spędzić nawet tygodnie., Dlatego tak ważne są odpowiednie warunki. Powinny znajdować się tutaj gabinety i sale, w których uzależnieni mogą swobodnie rozmawiać o swoich problemach. Ich ilość i wielkość powinny być dostosowane do spodziewanej ilości chorych. 

W ośrodku powinny znajdować się także tereny rekreacyjne, dzięki którym przebywający w ośrodku mogą się odpowiednio zrelaksować i odpocząć. To ważne, ponieważ to może wzmocnić efekty terapii.

Mieszkańcy ośrodka powinni mieć także zapewnione odpowiednie pokoje, np.: 1-2 osobowe. Muszą mieć także zapewnione także odpowiednie miejsca, w których mogą zadbać o swoją higienę oraz w zjeść posiłek. Ośrodek powinien być także pod nadzorem Sanepidu. 

Cena

Ceny terapii mogą być bardzo zróżnicowane i mogą zależeć od:

  • Renomy ośrodka
  • Warunku pobytu
  • Rodzaju terapii
  • Czasu trwania terapii

Cena jednak nie powinna być podstawowym czynnikiem wyboru kliniki. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość leczenia oraz warunki propowane przez ośrodek. To bowiem daje większe szanse na to skuteczne leczenie. 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments