Pierwszy w tym roku poligon Terytorialsów

0
275
Fot. Damian Stanula
GAIA

Ponad 250 Terytorialsów z 25 blp z Zamościa rozpoczęło w miniony weekend szkolenie zintegrowane w Wędrzynie w woj. lubuskim. Szkolenie przejdzie w sumie ponad 500 żołnierzy z batalionu z Zamościa, Lublina i Chełma. Jest to pierwszy poligon lubelskich Terytorialsów w tym roku.

Ponad 250 żołnierzy z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu, kilkadziesiąt pojazdów i innego rodzaju sprzętu wojskowego wyruszyło w sobotę 25 stycznia br. na pierwsze w tym roku szkolenie zintegrowane na poligonie w Wędrzynie. Zimowy poligon potrwa do 21 lutego br. W sumie w dwóch turach szkolenie przejdzie ponad 500 żołnierzy OT z Lubelszczyzny. 

Położony w województwie lubuskim ośrodek szkolenia poligonowego, oprócz terenów leśnych, posiada obiekty zurbanizowane oraz tzw. specjalistyczne. To właśnie tego typu obiekty dają żołnierzom okazję do nauki zupełnie nowych umiejętności. 

Żołnierze będą doskonalić swoje praktyczne umiejętności, m.in. z taktyki, topografii, strzelectwa, łączności oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki. Na terenie ośrodka zurbanizowanego przejdą szkolenie z prowadzenia działań w rejonie zurbanizowanym. 

Pierwsze dni szkolenia już za żołnierzami, którzy tak opisują swoje wrażenia:

Darek, żołnierz OT z 25 blp, z zawodu ślusarz – tokarz: „Jestem bardzo zadowolony
z zajęć, staram się w nie wkładać całe swoje siły i serce, najbardziej podobają mi się zajęcia strzeleckie oraz z czarnej taktyki. Na pewno przybędę na kolejne zgrupowanie poligonowe”.

Z kolei Beata, żołnierz OT z 25 blp, w życiu prywatnym – pracownik sądu rejonowego mówi: „W szeregi WOT wstąpiłam za namową koleżanki. Dotychczasowe zajęcia były bardzo interesujące, wymagające dobrej kondycji fizycznej. Mimo trudnych warunków atmosferycznych, które w żaden sposób mi nie przeszkadzały, mogliśmy jeszcze bardziej   zgrywać działanie naszego zespołu, wzmocnić się wewnętrznie oraz doskonalić swoje umiejętności. Dzięki zajęciom organizowanym przez Instruktorów z MZS (Mobilnych Zespołów Szkoleniowych), czuję się potrzebna, zobowiązana i gotowa do stawienia czoła wyzwaniom”.

Szkolenia zintegrowane, poza podstawowymi, wyrównawczymi oraz rotacyjnymi, są jedną z form podnoszenia umiejętności żołnierzy OT. Udział w takim szkoleniu jest obowiązkiem na trwale wpisanym w roczny kalendarz szkoleń. 

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą blisko 3400 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 

Chętni do wstąpienia w szeregi brygady mogą zgłaszać się do właściwych ze względu na miejsce swojego zamiejszkania Wojskowych Komend Uzupełnień. Najbliższe szkolenie podstawowe – przeznaczone dla osób, które nie odbywały służby wojskowej planowane jest
w terminie 21.03. – 05.04.2020 r. w Dęblinie.

materiał nadesłany

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments