Policjanci odwiedzają osoby starsze, samotne a także zwracają uwagę na osoby nietrzeźwe.

0
188

Podczas codziennych służb w okresie jesienno zimowym kontrolują pustostany, ogródki działkowe i wszystkie te miejsca, o których wiedzą, że mogą tam przebywać bezdomni. Policjanci sprawdzają też wszystkie sygnały od mieszkańców, aby zapewnić schronienie i pomoc osobom potrzebującym.

Okres zimowy jest trudnym czasem dla osób niemających własnego dachu nad głową, jak też ludzi, którzy z różnych powodów np. niepełnosprawności, czy podeszłego wieku nie są w stanie zapewnić sobie ciepłego mieszkania. Osoby takie narażone są na wychłodzenie organizmu, czego skutkiem może być utrata zdrowia, a nawet życia.

Dlatego też policjanci, w trosce o los osób potrzebujących pomocy podczas codziennych służb monitorują sytuację, kontrolują pustostany, klatki schodowe, piwnice, ogródki działkowe, jak też inne miejsca, w których mogą przebywać takie osoby. Napotkane osoby bezdomne namawiają na spędzenia zimy w noclegowni, informują o adresach instytucji pomocowych oraz formach udzielanej pomocy. W skrajnie trudnych przypadkach odwożą bezdomnych w bezpieczne miejsce.

Dzielnicowi odwiedzają również mieszkania osób starszych, samotnych, którym trudno poradzić sobie z codziennymi czynnościami i nie potrafią same zadbać o odpowiednią temperaturę w mieszkaniu. O osobach, którym należy pomóc przetrwać trudny zimowy czas informują ośrodki pomocy.

Policjanci zwracają także uwagę na osoby nietrzeźwe. Człowiek pod wpływem alkoholu nie czuje zimna, jego organizm jest rozgrzany. Jednak alkohol grzeje tylko chwilowo, później organizm bardzo szybko się wychładza. Osoby nietrzeźwe często odpoczywają również na ławce czy przystanku autobusowym ucinając sobie krótką drzemkę. Niestety w takich sytuacjach bardzo szybko może dojść do zamarznięcia. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na niewielkim mrozie.

W związku z tym policja prosi o zwracanie uwagi na osoby nietrzeźwe. Informujmy również policjantów o osobach bezdomnych lub mieszkających samotnie, które potrzebują pomocy w zapewnieniu sobie ciepłego kąta. Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uratować czyjeś życie chroniąc go od zamarznięcia. O osobach potrzebujących pomocy możemy również informować za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy zaznaczyć na mapie miejsce, gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.

D.K-B

Źródło: KMP Zamość

Poprzedni artykułNa giełdzie dwoje Bułgarów sprzedawało podrobioną odzież. Zostali ujęci.
Następny artykułBrak słów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments