Zamość: W pniu drzewa powstanie czytelnia. Jak Wam się podoba pomysł?

2
1086

W pniu jednego z drzew rosnących w Parku Miejskim niebawem powstanie biblioteczka. Stary orzech został podcięty, a jego pień posłuży również jako siedlisko dla wielu owadów, porostów oraz dla różnych gatunków ptaków.

Drzewo obumarło i utraciło wartości przyrodnicze, a sucha i łamliwa korona stanowiła zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi i mienia. Podcinka drzewa została przeprowadzona zgodnie z przepisami, tzn. decyzję uzyskano od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a formę ochrony zdjęto uchwałą Rady Miasta Zamość jeszcze w październiku ubiegłego roku. Miasto wykona nasadzenia zastępcze drzew z gatunku jesion wyniosły, lipa drobnolistna, klon zwyczajny i kasztanowiec.

By jednak zrekompensować środowisku stratę, pozostawiono pień, aby w jak największym stopniu zachować naturalny ekosystem. Żeby drzewo „nie straszyło” wyglądem, Miasto Zamość wspólnie z firmą Castorama zaadaptuje jego pień na biblioteczkę przeznaczoną do tzw. bookcrossingu czyli formy bezpłatnej wymiany książek. W Polsce akcja znana jest pod nazwą “uwalniania książek”. Mieszkańcy będą mogli korzystać z książek znajdujących sie w biblioteczce, a także zostawiać swoje do wymiany z innym czytelnikami.

Mamy nadzieję, że czytelnia pod chmurką i miejsce do bezpłatnej wymiany książek spodobają się mieszkańcom i będą chętnie z korzystać z tej propozycji.

zrzut ekranu 2020 01 16 o 11 55 03 Zamość: W pniu drzewa powstanie czytelnia. Jak Wam się podoba pomysł?

Poprzedni artykułPrezydent Andrzej Wnuk zaprasza na urodzinowy koncert i słodki poczęstunek
Następny artykułWózki widłowe spalinowe – sprawdź, dlaczego warto je wybrać!
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sceptyk

narodzi się nowa dyscyplina sportowa: rzut książką jak najdalej do wody

sceptyk

problem w tym ze wezma na sprzedaż na olx ale nie zostawia nic w zamian 🙁