Wystawa 66 limitowanych fotografii do zobaczenia w ZDK (zdjęcia)

0
479

Face To Face ART, Książnica Zamojska, ZDK i Zamojska Grupa Fotograficzna przygotowały wystawę Excelence FIAP Polska.

Wernisaż wystawy odbył się dzisiaj w środę 8 stycznia w Zamojskim Dom Kultury. Wystawę  można oglądać do 26 stycznia. Od 1 lutego przez dwa tygodnie będzie eksponowana w Książnicy Zamojskiej przy ulicy Kamiennej.

Excelence FIAP Polska
W skrócie EFIAP Polska. FIAP to Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej, zrzesza organizacje fotograficzne z ponad 85 krajów członkowskich . Excelence FIAP to jeden z tytułów artystycznych nadawany przez tę federację. W tłumaczeniu na nasz język oznacza to wybitnego artystę sztuki fotograficznej. Starać się o niego może każdy fotograf, tak profesjonalny jak i amator. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że od blisko 70 lat tylko kilkudziesięciu Polaków uzyskało ów tytuł. Jeśli moje dane są aktualne, to obecnie w Polsce tytuł ten posiada 23 żyjących artystów. Biorąc pod uwagę popularność fotografowania, a wręcz jego masowość, nie jest nas dużo. Pomysł na wspólny projekt pojawił się około trzech lat temu. Projekt nabrał nowego „życia” w chwili, gdy pojawiło się zaproszenie do współpracy z domu aukcyjnego Face To Face ART. Przyjąłem funkcję kuratora przedsięwzięcia i zaprosiłem do współpracy osoby posiadające wspomniany tytuł EFIAP.
Wystawa odwiedzi kilka miast w Polsce. Chcemy w ten sposób popularyzować sztukę fotograficzną a także pokazać czym jest EFIAP, gdyż niewielka część społeczeństwa posiada wiedzę na ten temat. Udział w wystawie i aukcji zadeklarowało 16 osób. Autorami wystawy są: Marcin Bawiec, Cezary Dubiel, Rafał Kaźmierczak, Cezary Kowalczuk, Adam Ksieniewicz, Dorota Kycia, Krzysztof Muskalski, Robert Pranagal, Alicja Przybyszowska, Zdzisław Rynkiewicz, Tomasz Sobczak, Krzysztof Stós, Piotr Sygnarowicz, Zygmunt Trylański, Janusz Wojcieszak, Grzegorz Wójcik. Wspólnie zaprezentujemy 66 limitowanych fotografii o zróżnicowanej tematyce, przygotowanych w różnych technikach, spełniających wymogi kolekcjonerskie. Są to najlepsze prace z ponad 250 zdjęć zakwalifikowanych komisyjnie do wystawy.
Patronat nad wystawą objęło stowarzyszenie Fotoklub Rzeczpospolitej Polskiej, które w 2020 roku świętuje swoje 25-lecie. Jest mi niezmiernie miło, że wystawa Excelence FIAP Polska rozpoczyna obchody jubileuszowe.
Jestem przekonany, że poziom oferowanych fotografii jest wysoki, każdy z autorów prezentuje indywidualne spojrzenie na świat. Wystawa poprzez swoją różnorodność jest wyjątkowa. Przejdzie ona zapewne do historii, gdyż jest pierwszym tego typu wydarzeniem w naszym kraju. Oglądającym wystawę życzę dobrego odbioru, kolekcjonerom odważnych decyzji, krytykom interesujących odkryć a autorom satysfakcji z wystawy.
Kurator wystawy Tomasz Sobczak

Poniżej nasza fotorelacja

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments