Szpital “papieski” wysoko w Rankingu Szpitali 2019 „Rzeczpospolitej”

0
899
Fot. www.szpitaljp2.zam.pl

W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w dniu 16 grudnia br. odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników tegorocznego Rankingu Szpitali CMJ „Bezpieczny Szpital 2019” w Polsce, opublikowanego w dzienniku „Rzeczpospolita”. Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu zdobył 3 miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji najlepszych Szpitali w kategorii: Sieć Szpitali Poziom III (w 2018 r. – 2 miejsce, w 2017 r. – 3 miejsce) i tym samym umocnił się w czołówce szpitali w Polsce, na tym samym stopniu referencyjności. Oprócz tego w porównaniu do 2018 r. i 2017 r. utrzymał 2 miejsce w kategorii najlepszych szpitali na Lubelszczyźnie. W klasyfikacji szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych Szpital uplasował się na 12 miejscu (w 2018 r. i 2017 r. – 7 miejsce). Na uroczystej gali Szpital reprezentował dyrektor Szpitala dr Andrzej Mielcarek oraz z-ca dyrektora ds. Strategii Rozwoju, Marketingu i Komunikacji dr Ryszard Pankiewicz.

W rankingu uczestniczyło ponad 200 szpitali z całej Polski, w których leczono ok. 60% pacjentów w Polsce. Należy podkreślić, że jest to reprezentacja szpitali spośród ok. 800 placówek medycznych w kraju, która odważyła się porównać i ocenić przez ekspertów 
z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie, jednostki podległej Ministerstwu Zdrowia. Oceniano zarządzanie szpitalem, opiekę medyczną oraz jakość usług medycznych.
W klasyfikacji szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych nasz Szpital zdobył 838,7 pkt. (w 2018 r. – 858, 88 pkt., w 2017 r. – 881 pkt.) Maksymalnie szpital mógł zdobyć 1000 punktów. Najlepszym szpitalem w rankingu  zostało Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy uzyskując 897,09 pkt.

Najlepszym szpitalem województwie lubelskim został Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który w klasyfikacji Sieci Szpitali Poziom III zdobył najwyższą lokatę w kraju oraz 3 miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej wszystkich szpitalu biorących udział w rankingu. W setce najlepszych szpitali w Polsce znalazły się także inne szpitale z Lubelszczyzny: SP ZOZ MSWiA w Lublinie (62 miejsce), Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli (70 miejsce), SP ZOZ w Krasnymstawie (81 miejsce), oraz SP ZOZ w Parczewie (86 miejsce).

Szpital Wojewódzki w Zamościu w rankingu szpitali CMJ zajmował wielokrotnie miejsca w czołówce szpitali w kraju. Największy sukces Szpital odniósł w 2011 r. zdobywając tytuł Najlepszego Szpitala w Polsce. W szesnastoletniej historii rankingu Szpital zajmował już m.in.: dwukrotnie 2 i 4 oraz 3 miejsce. Ponadto w latach 2006-2009, 2011, 2012 i 2016 Szpital był sklasyfikowany jako Najlepszy Szpital na Lubelszczyźnie. Oprócz tego w 2002 r. Szpital został wyróżniony Najlepszym Szpitalem w kraju wg Rankingu Szpitali przeprowadzonego przez Newsweek Polska i Towarzystwa Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej. Ponadto, w 2015 r. Szpital zdobył wyróżnienie dla Najlepszego Szpitala w kraju w kategorii zarządzanie w ramach przeprowadzonego badania – System benchmarkingu szpitali „Portrety szpitali-mapy możliwości”. Projekt, czyli monitorowanie jakości usług publicznych i benchmarking z zakresu nadzoru nad funkcjonowaniem szpitali, przeprowadzony był dla szpitali, których organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego. W 2014 r., w tym samym badaniu, Szpital był uhonorowany tytułem Najlepszego Szpitala na Lubelszczyźnie.

Dr Ryszard Pankiewicz, Z-ca Dyrektora ds. Strategii Rozwoju, Marketingu i Komunikacji (Źródło: szpitaljp2.zam.pl)

Z wynikami Rankingu Szpitali 2019 można zapoznać się TUTAJ

 

Poprzedni artykułŚwiąteczna pomoc od Terytorialsów
Następny artykułZamość znów pójdzie w orszaku za Trzema Królami [PROGRAM]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments