Zamojskie centrum przesiadkowe nagrodzone „Kryształową Cegłą”

2
632
Fot. archiwum NKZ
GAIA

W miniony piątek (13.12.) w Centrum Konferencyjnym UP w Lublinie odbyła się gala finałowa XIX edycji Międzynarodowego Konkursu „O kryształową Cegłę” – na najlepszą inwestycję budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Miastu Zamość przyznano nagrodę specjalną w kategorii: „Obiekty infrastruktury komunikacyjnej” za uporządkowanie przestrzeni i wdrożenie systemu przesiadkowego z ruchu podmiejskiego do komunikacji zbiorowej.

Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin.

Głównym celem konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Według organizatorów przyczynia się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego (www.ptm.lublin.pl/konkurs_dom.php)

***

Nowoczesne centrum przesiadkowe znajdujące się przy ul. Peowiaków (w sąsiedztwie Urzędu Gminy Zamość) zostało oficjalnie otwarte 5.04.2019 r.

Użytkownicy mogą zostawić samochód na wyznaczonym parkingu i przesiąść się na przystanku do autobusu, busa, szynobusu bądź na rower. Do dyspozycji pasażerów jest m.in. poczekalnia, skrytki bagażowe, toaleta, miejsce do przechowywania rowerów, zewnętrzne stojaki rowerowe. Cały obiekt jest monitorowany.

Projekt p.n.” Budowa zrównoważonego systemu transportu publicznego na terenie Miasta Zamość” obejmował m.in. wykonanie remontu ulicy Peowiaków od Ronda Rady Europy do skrzyżowania z ul. Partyzantów wraz z przebudową istniejących zatok autobusowych, budowę parkingu w systemie „Park&Ride” (który ma służyć integracji i tworzeniu przejazdów łączonych samochód-kolej-MZK-rower-BUS), budowę ścieżki rowerowej oraz utworzenie miejsca do ładowania samochodu elektrycznego.

Koszt inwestycji to 5 824 890,68 zł brutto. Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o.

W ramach projektu zakupiono również dziesięć nowych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji (koszt: 11 450 900,00 zł). Pojazdy są klimatyzowane, zasilane olejem napędowym, mają m.in. tachografy i system bramek zliczających potoki pasażerskie.

Źródło: UM Zamość

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
aaaaaaaaa

Z tego przystanku ktoś korzysta? Kilka razy tam byłem i zawsze jest pusto.

Peowiak

Jedna z najbardziej chybionych inwestycji. Jedyna korzyść to tylko ta estetyczna wynikająca z uporządkowania terenu. Obiekt na dzień dzisiejszy w minimalnym stopniu spełnia założoną funkcję. Opinię swoją wyrażam w oparciu o systematyczną obserwację z własnego mieszkania – totalne pustki.