Akcja „Paczka dla Kombatanta”. Przygotowali świąteczne dary dla tych, którzy walczyli o wolność

0
217
- reklama-

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, wzorem lat ubiegłych, organizuje akcję „Paczka dla Kombatanta”. Członkowie Związku wraz z młodzieżą planują odwiedzić ze świątecznymi życzeniami i obdarować prezentami Weteranów – żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz innych formacji niepodległościowych. Przygotowywanie paczek przez młodzież i członków Związku odbyło się się w ubiegły wtorek (10 grudnia) w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego – Delegatura w Zamościu (ul. Partyzantów 3).

Projekt „Paczka dla Kombatanta” służy realizacji celów statutowych ŚZŻAK O/Z jakimi są m.in. organizowanie opieki socjalnej i pomocy koleżeńskiej dla żołnierzy Armii Krajowej i ich rodzin, krzewienie etosu AK i PPP poprzez wychowanie obywatelskie, patriotyczne młodego pokolenia Polek i Polaków. Wspiera on także budowanie i umacnianie więzi międzypokoleniowej pomiędzy Weteranami a młodzieżą szkolną m.in. poprzez udział w spotkaniach wigilijnych, przygotowaniu paczek świątecznych i ich dostarczaniu Weteranom. Projekt realizowany będzie na terenie działania ŚZŻAK Okręg Zamość, a spotkania wigilijne odbędą się w Biłgoraju, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu w dniach od 17 do 20 grudnia. Cele projektu kierowane są do byłych żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, walczących za wolność Ojczyzny w okresie II wojny światowej i w okresie powojennym także w innych formacjach niepodległościowych na terenie Zamojszczyzny. Właśnie ta grupa weteranów, po bohaterskich trudach zbrojnej walki z niemieckim okupantem, doświadczyła najbardziej okrutnych prześladowań ze strony sowieckiej i polskiej władzy ludowej. Dopiero w ostatnich latach przywraca się im należną chwałę, szacunek, niejednokrotnie wyjmując z bezimiennych grobów skazanych na zapomnienie bohaterów walki o Niepodległą. Inicjatywa ta stwarza możliwość okazania wdzięczności, szacunku żyjącym weteranom, których pozostało wśród nas niewielu. Być może to ostatnia szansa na bezpośrednie spotkanie tych osób, wysłuchanie ich wspomnień, podzielenie się opłatkiem.

Żyjący jeszcze Weterani to często osoby samotne, pobierające niewielkie emerytury, których znaczną część muszą przeznaczyć na podstawowe potrzeby tj. żywność, leki, materiały, utrzymanie mieszkania. Oprócz typowo materialnego znaczenia działań projektowych, jakim jest przygotowanie i przekazanie kombatantom paczek, istotny jest wymiar emocjonalny podejmowanych działań i budowanie więzi międzypokoleniowej. Młodzież szkolna zaangażowana do tych działań ma okazję poznać mieszkających w najbliższym otoczeniu kombatantów, którzy dość często nie afiszowali swoich dokonań, będąc cichymi bohaterami historii, niejednokrotnie zapomnianymi, żyjącymi w samotności. Do projektu zaproszeni zostaną uczniowie ze szkół mundurowych, młodzież zrzeszona w Związku Strzeleckim i harcerze. Dla tych grup młodzieży szczególnie ważna jest możliwość poznania lokalnych bohaterów, których życie i poświęcenie dla Ojczyzny będzie przykładem i drogowskazem do własnego rozwoju. Młodzi ludzie z produktów dostarczonych przez ŚZŻAK O/Z przygotowali wraz z członkami Związku paczki świąteczne z kartkami z życzeniami. Następnie dostarczą je grupie minimum 80 kombatantów, których wytypował Zarząd Okręgu. Okres świąteczny jest takim czasem, w którym samotność odczuwa się najboleśniej. Poprzez organizację spotkań wigilijnych Związek chce ofiarować weteranom dodatkowe wspólne chwile w rodzinnej atmosferze, wskazać jak bardzo jesteśmy im wdzięczni za to co zrobili dla naszej Ojczyzny. Przedstawiciele stowarzyszenia są pewni, iż te spotkania zainicjują stały zwyczaj zapraszania kombatantów na uroczystości organizowane przez młodzież ze szkół mundurowych, Strzelców i harcerzy. W rezultacie przyczyni się to do integracji międzypokoleniowej i zachowania pamięci o naszych bohaterach.

Jest to kolejny już rok organizacji przez Związek tego typu akcji. W ubiegłym roku odwiedzono i przekazano życzenia ok. 140 Weteranom walk o wolność Ojczyzny działających w Armii Krajowej i innych formacjach niepodległościowych.

Akcja „Paczka dla Kombatanta” jest współfinansowana ze środków otrzymanych przez Związek z Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments