Remont “Wikarówki” zakończony. W jej wnętrzach otwarto muzeum [ZDJĘCIA]

0
3962

Kompleksowy remont i rewitalizacja zabytkowego budynku “Wikarówki” dobiegł końca. Dziś (27.11) w zamojskiej Katedrze odprawiono Mszę świętą dziękczynną za realizację tego trwającego dwa lata przedsięwzięcia. Przewodniczył jej Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek. Po nabożeństwie nastąpiło błogosławieństwo odnowionego budynku Wikarówki, a także otwarcie i prezentacja ekspozycji utworzonego w jej wnętrzach Muzeum Sakralnego Katedry Zamojskiej.

Wikarówka, czyli dawny Dom Wikariuszy to budynek powstały w I połowie XVII w., przebudowany 100 lat później przez Jerzego de Kawe, architekta pozostającego w służbie ordynatów zamojskich. Budynek wchodzi w skład zespołu katedralnego i leży w bezpośrednim sąsiedztwie katedry.

Gruntowny remont zabytku możliwy był dzięki dotacji z funduszy Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 8 694 082,39 zł. Parafia katedralna pozyskała na rewitalizację ponad 7 mln zł. ze środków unijnych. Dodatkowo, ponad 776 tys. zł. dołożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostała kwota to wkład własny parafii.

Prace polegały na odtworzeniu historycznej bryły budynku. Przebudowany został jego dach  (odtworzono pierwotny wysoki dach mansardowy z lukarnami i wolimi oczkami kryty dachówką ceramiczną).

W części parteru i I piętra zachowana została zasadnicza bryła budynku. Zmiany dotyczyły głownie likwidacji wtórnych otworów i przywrócenia historycznego układu otworów okiennych i drzwiowych, z uzupełnieniem elementów detali (opaski okienne i drzwiowe).

W zakresie zagospodarowania terenu wykonane zostały nowe przyłącza (wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe), przebudowano także chodniki przy wejściach do budynku z ich dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zieleńcu od strony ul. Akademickiej wykonano utwardzenie terenu po obrysie murów nieistniejącego budynku, który był zlokalizowany w sąsiedztwie „Wikarówki” oraz wykonano opaski odwadniające. Przebudowane zostało także istniejące ogrodzenie. Projekt obejmował też remont elewacji zejścia do Kazamat Bastionu II.

Założeniem projektu było także dostosowanie budynku na potrzeby przeniesienia do niego Muzeum Katedralnego. Umożliwiło to powiększenie powierzchni ekspozycji, dało także możliwość utworzenia pomieszczeń ekspozycji czasowej w celu powiększenia oferty tematycznej muzeum oraz możliwość utworzenia wydzielonych pomieszczeń do prowadzenia spotkań i warsztatów muzealnych.

Zbiory Muzeum Sakralnego Katedry Zamojskiej przeniesione do Domu Wikariuszy tworzą ekspozycję Skarbiec Historii, Sztuki i Nauki. Wystawa stała prezentuje cenne zabytki gromadzone od początku istnienia miasta i ordynacji – dary kolejnych ordynatów, członków Kapituły, profesorów Akadami Zamojskiej i szlachty.

Obiekt jest monitorowany, został też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wykonawcą prac (prace konserwatorskie, roboty budowlane i dostawy) była firma Lubren z Lublina.

Poprzedni artykułRowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał prosto pod samochód
Następny artykułNagroda dla filmu “Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments