Nagroda dla filmu “Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej”

0
385

Zrealizowany na początku tego roku przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość w kooperacji z TVP3 Lublin, z inicjatywy jego Prezesa posła Sławomira Zawiślaka, mający swoją premierę w marcu 2019 r., film dokumentalny „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej” wspólnie z inną produkcją tj. filmem „Historia Dominika Szajnera” otrzymał III nagrodę w kategorii „Filmy Dokumentalne” na XIV Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków 2019” w Warszawie.

Obie produkcje są autorstwa reżyserów Magdy i Rafała Kołodziejczyków i tematycznie związane z Armią Krajową i Zamojszczyzną. Film „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej” przedstawia historię działalności największej organizacji konspiracji antykomunistycznej na Zamojszczyźnie – II Inspektoratu Zamojskiego AK, zaś film „Historia Dominika Szajnera” skupia się na wojennych losach związanego z Zamojszczyzną wywiadowcy Armii Krajowej.

Jury Festiwalu pod przewodnictwem Pawła Woldana – reżysera filmowego i telewizyjnego, oceniło ponad 90 nadesłanych prac z całego świata (m. in. z Australii, Belgii, Białorusi, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Izraelu, Kazachstanie, Łotwie, Niemczech, Nowej Zelandii, Rosji, Szwecji, Turcji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii i Polski.) z zakresu: filmu, telewizji, radia i Internetu. Tematem przewodnim tych zmagań konkursowych w latach 2016 – 2022 roku jest setna rocznica odzyskania przez Polskę̨ Niepodległości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że celem Festiwalu jest promocja polskiej historii, kultury, tradycji wśród odbiorców krajowych, a także wśród środowisk polonijnych w świecie oraz wzmacnianie patriotyzmu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, poprzez prezentacje wzorów patriotyzmu i właściwych autorytetów.

Film „Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu AK” to blisko godzinny fabularyzowany dokument, poświęcony II Zamojskiemu Inspektoratowi Armii Krajowej – organizacji uważanej za największą i najsilniejszą liczebnie inicjatywę konspiracyjną na Lubelszczyźnie po 1947 r. To fenomen organizacyjny i społeczny, o którym wiedzę Związek chce jak najszerzej rozpowszechniać. Tytułowy film, w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków (zdjęcia do filmu wykonał Paweł Iwaniuk natomiast muzykę skomponował Rafał Rozmus), przypomina strukturę oraz historię działalności ww. inspektoratu, a także staje się punktem wyjścia do przypomnienia roli  innych niepodległościowych struktur polskiego państwa podziemnego w trudnym dla Polski historycznym okresie, po zakończeniu II wojny światowej.

Celowość i wartość niepodległościowej pracy wykonanej przez Bohaterów- żołnierzy II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej są nie do przecenienia.  Organizacja miała na celu likwidowanie zdrajców, szpicli, funkcjonariuszy UB, NKWD i szkodliwych działaczy komunistycznych. Sporządzano plany sytuacyjne, rozmieszczenia Wojsk Polskich, radzieckich oraz ich uzbrojenia. Agitowano przeciwko powstawaniu spółdzielni produkcyjnych na wzór kołchozów. Gromadzono broń na wypadek zapowiadanej III wojny światowej między wschodem a zachodem. II Zamojski Inspektorat AK miał za zadanie podtrzymywać ducha oporu, przygotować do otwartej walki z sowieckim okupantem, stanowić zbrojne ramię wojsk sojuszniczych i toczyć otwartą walkę z sowietami. Był sposobem na przetrwanie dla poszukiwanych przez UB żołnierzy i członków niepodległościowego podziemia, którzy zostali skazani przez nowy, komunistyczny system na zagładę. W filmie wypowiadają się historycy, regionaliści oraz potomkowie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji.  Ww. produkcja ma także na celu zachęcenie badaczy najnowszej historii Polski do podjęcia prac nad tą „białą plamą” w historii naszego kraju. Warto podkreślić, że ww. film przybliża niepublikowane dotychczas, mało znane materiały, ważne dla przypomnienia roli niepodległościowych struktur polskiego państwa podziemnego w tym trudnym okresie. Realizacja filmu miała miejsce na terenie województwa lubelskiego. Prace związane ze zdjęciami objęły wnętrza i plenery na Zamojszczyźnie i w Lublinie. Zdjęcia realizowano m. in. w Muzeum Wsi Lubelskiej, kamieniołomach w Józefowie Biłgorajskim, klasztorze oo. Bernardynów w Radecznicy oraz w okolicznych lasach Zamojszczyzny. Do współpracy zaproszono grupy rekonstrukcji historycznej z Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego, Zamościa i Lublina. Etap prac post produkcyjnych (montaż, udźwiękowienie, animacja komputerowa) realizowany był w Lublinie.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość serdecznie gratuluje reżyserom filmu kolejnego artystycznego sukcesu i dziękując za dotychczasową, owocną współpracę liczy na jej kontynuację. Poprzez wspólnie podejmowane działania możemy przypomnieć bohaterstwo czynów naszych przodków walczących na terenie Zamojszczyzny z różnymi okupantami o wolność Ojczyzny oraz ukazać ich wielki wkład w walkę niepodległościową Polaków w czasie i po II wojnie światowej

Więcej informacji na temat filmu Wszystko dla Polski. Dzieje II Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej” wraz z możliwością jego obejrzenia na stronie:

https://akzamosc.pl/wszystko-dla-polski-dzieje-ii-zamojskiego-inspektoratu-ak/

materiał nadesłany

dyplom film ii inspektorat Nagroda dla filmu

 

 

Poprzedni artykułRemont “Wikarówki” zakończony. W jej wnętrzach otwarto muzeum [ZDJĘCIA]
Następny artykułZamościanki otrzymają wyższe “becikowe”. Dobry pomysł?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments