Zamość: Miasto chce wprowadzenia zakazu palenia węglem brunatnym. Popieracie?

7
948
GAIA

W związku z pogarszającym się stanem powietrza w Zamościu, jak również wejściem w życie nowych instrumentów prawnych w zakresie jakości paliw stałych, a także różnego rodzaju zakazów i wymagań dotyczących kotłów na paliwo stałe, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk wystąpił do Przewodniczącego Sejmiku Województwa Lubelskiego Michała Mulawy z prośbą o przeanalizowanie, wzorem innych województw, możliwości objęcia całego obszaru lub jego części np. Miasta Zamość, a także pobliskich gmin (gmina Zamość, Sitno) zakazem stosowania węgla brunatnego, miału węglowego (do 3 mm), mułów, flotokoncentratów i mieszanek z ich udziałem oraz mokrej biomasy (powyżej 20% wilgotności).

– „W momencie wejścia w życie w 2020 r. dyrektywy Ecodesign, zasadnym byłaby również konieczność, w okresie najbliższych kilku lat, nałożenia obowiązku wymiany starych kotłów węglowych niespełniających normy PN-EN 303-5-2012 (tj.1 i 2 klasa oraz piece bezklasowe) na ekologiczne, a w latach późniejszych wprowadzenie całkowitego zakazu palenia w kotłach poniżej 5 klasy sprawności”- czytamy w piśmie prezydenta Wnuka.

Podjęcie tego rodzaju działań pozwoliłoby na eliminację najbardziej nieekologicznych paliw i kotłów z pobliskiego otoczenia. Stałe stosowanie węgla o grubszym sortymencie i odpowiednim typie kaloryczności, zmierzać będzie do zniwelowania w znacznym stopniu zadymienia, które powoduje powstawanie szkodliwego dla zdrowia smogu.

Odpowiednie uregulowania prawne mogą mieć wpływ na wzbudzenie wśród społeczeństwa wrażliwości i świadomości ekologicznej, pobudzając jednocześnie do podjęcia pewnych działań. Poprawa stanu powietrza w naszym województwie będzie mieć bezpośredni wpływ zdrowie i komfort życia mieszkańców.

źródło: UM Zamość

 

- reklama-
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec os. Powiatowa

Tak! Podpisuje się wszystkimi rękami i nogami pod tym. Wprowadzić zakaz, ale to nie wszystko. Miasto powinno oprócz tego zainwestować w specjalnego drona do kontrolowania dymu wydobywającego się z kominów i zacząć masowe kontrole. To co w sezonie grzewczym codziennie po mniej więcej godz. 16 wyprawia się na ulicach Lazurowej, Dobrej i Szwedzkiej z bocznymi to po prostu MA-SAK-RA!

Mieszkanka gm.Zamość

Nareszcie. Ratujmy nasze zdrowie i okolice!!!!!!!!

Anonimowo

TO piekne tylko powiedzcie tym emerytom ktorzy maja 1000 zloty emerytury lub mniej – maja kupic leki i oplacic czynsz i media czyli gaz i prad walcza o kazdy dzien a pala –zeby PRZETRWAC ZIME

Anonimowo
Reply to  Anonimowo

Zgadzam się jeszcze nie stac wszystkich na nowe piece i bardzo drogi gas

Tomasz Krywionek
Reply to  Anonimowo

ogrzewanie gazem domu 160m/2 to wydatek do 2000 zł rocznie wraz ze zużyciem gazu do podgrzewania wody przez cały rok. Oczywiście domu ocieplonego z dobrymi oknami. To drogo?

wkurzony

Nie znam się, nie wiem dokładnie co robić żeby zwalczyć smog który nas truje ale nareszcie ktoś ruszył tyłkiem i zabiera się do roboty! Ile lat kłamstwa były że u nas czysto? Po co okłamywali ludzi tyle czasu…

z Lazurowej
Reply to  wkurzony

Strach myśleć jakich radnych sami sobie wybraliśmy