Szpital “papieski” z szansą na kącik zabaw dla małych pacjentów. Liczy się każdy głos!

0
1084

W ramach akcji “Serenada dla dzieci” w przychodniach zdrowia i szpitalach w całej Polsce powstaną niebawem kolejne kąciki zabaw dla małych pacjentów. Jeden z nich ma szansę znaleźć się także w zamojskim szpitalu “papieskim”. Zamojska placówka przystąpiła bowiem do udziału w organizowanym przez Spółdzielczą Mleczarnię Spomlek, konkursie. Do 13. grudnia głosy oddawać można na stronie https://serenadadladzieci.pl/zaglosuj/. Od wyników głosowania zależeć będzie, w jakich placówkach czas oczekiwania na wizytę lekarską lub badania, będzie dzieciom upływał w przyjaznych, kolorowych i świetnie wyposażonych kącikach.

Serenada dla dzieci, to akcja Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, w ramach której firma tworzy i wyposaża kąciki zabaw dla dzieci w przychodniach zdrowia i szpitalach w całej Polsce. Do tej pory powstało 17 takich kącików. W wyniku tegorocznego głosowania dojdzie 5 kolejnych (otwarcie kącików nastąpi na początku 2020 roku) oraz szósty – kącik specjalny w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 

Do tegorocznej edycji akcji Serenada dla dzieci włączyło się 5 znanych i lubianych szefowych kuchni: Joanna Jakubiuk, Anna Klajmon, Ewa Malika Szyc-Juchnowicz, Sylwia Stachyra i Beata Śniechowska. Szefowe podczas pierwszego etapu zachęcały do zgłaszania placówek z całego kraju, które potrzebują kącików zabaw. Otrzymały ponad 250 zgłoszeń! Spośród nich, na podstawie uzasadnień, wybrały 20 miejsc, które trafiły do dalszego etapu – głosowania. Obecnie angażują do oddawania głosów na stronie: https://serenadadladzieci.pl/zaglosuj/. Jest o co walczyć – dzięki akcji powstanie 5 nowych, wyposażonych w wieże zabaw, kolorowe meble, zabawki i kolorowanki kącików zabaw, w miejscach gdzie są najbardziej potrzebne. 

O akcji wypowiedziała się Ewa Kozińska, psycholog, pedagog, psychoterapeuta: Jak wolno płynie czas w kolejce do lekarze nam dorosłym? Z perspektywy dziecka czas  płynie jeszcze wolniej. Dobrym sposobem są kąciki zabaw w poczekalniach, które sprawiają, że czas przyspiesza. Dobrze jest, żeby zabawki w tych kącikach stymulowały rozwój dzieci i miały atrakcyjne formy. Te elementy mają kąciki zaproponowane przez producenta serów Serenada. Przychodnie i szpitale wyposażone w takie miejsca nie tylko umilą czas naszych pociech, ale zmniejszą stres i lęk przed lekarzem.

Akcję Serenada dla dzieci wspiera także pediatra Łukasz Durajski, znany jako Doktorek radzi, który na powstawanie nowych kącików zabaw patrzy z perspektywy lekarza. Z przyjemnością wspieram akcję Serenada dla dzieci. Kąciki zabaw, które powstają w jej efekcie, pozwalają dzieciom zająć myśli zabawą, dając frajdę i odwracając uwagę od wizyty u lekarza. Dzięki tej rozrywce młody pacjent wchodzi do gabinetu bez stresu, co znacznie ułatwia lekarzowi pracę. Uważam, że powinniśmy robić co w naszej mocy, by nie potęgować obaw i napięć dzieci przed wizytą, ja sam w tym celu najmłodszych pacjentów przyjmuję w kolorowym fartuchu, bo zauważyłem, że na biały strój reagują większym stresem, kojarzy im się z czymś nieprzyjemnym. Kąciki to świetny pomysł, by mały pacjent czuł się u lekarza przyjemnie i swobodnie – mówi Łukasz Durajski. 

Na podstawie zgłoszeń z 1. etapu akcji, w głosowaniu znalazło się 20 placówek (w tym aż 3 placówki z woj. lubelskiego – z Lublina, Łukowa i Zamościa):

 1. Białystok: Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny in. L. Zamenhofa, ul. J. Waszyngtona 17
 2. Bielsko-Biała: Przychodnia ZDROWIE, ul. Cieszyńska 413
 3. Bolesławiec: Bolesławickie Centrum Zdrowia, ul. Dolne Młyny 21a
 4. Bydgoszcz: Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki MSWiA, ul. Markwarta 4-6
 5. Ełk: Szpital Pro Medica, ul. Baranki 24
 6. Gdańsk: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7
 7. Lublin: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, al. Kraśnicka 100
 8. Łuków: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Doktora A. Rogalińskiego 3
 9. Łódź: Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, ul. Rzgowska 281/289
 10. Mrągowo: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Specjalistyczna Sp. Z o.o., ul. Królewiecka 58
 11. Reda: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej nr 1, ul. Łąkowa 1
 12. Rzeszów: Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2, ul. Fredry 9
 13. Siedlce: Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II, ul. Poniatowskiego 26
 14. Słupsk: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Korczaka, ul. Hubalczyków 1
 15. Suwałki: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Prymus w Suwałkach, ul. Waryńskiego 27
 16. Sosnowiec: Centrum Pediatrii im Jana Pawła II, ul. Gabrieli Zapolskiej 3
 17. Warszawa: Instytut Matki i Dziecka, ul. Kasprzaka 17
 18. Warszawa Wesoła: Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego, Kilińskiego 48
 19. Zabrze: Śląskie Centrum Chorób Serca, ul. M. Skłodowskiej-Curie
 20. Zamość: Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II, al. Jana Pawła II 10 

Głosowanie odbywa się na stronie https://serenadadladzieci.pl/zaglosuj/ i trwa do końca dnia 13. grudnia. Wyniki poznamy 16 grudnia – będą ogłoszone na stronie internetowej oraz na FB Serenady. Realizacja kącików przypadnie na początek 2020 roku.

szefowe kuchni pomagaja dzieciom Szpital

 

Poprzedni artykułSesja Rady Miasta Zamość – transmisja żywo. KLIKNIJ I ZOBACZ!
Następny artykułZamość: Miasto chce wprowadzenia zakazu palenia węglem brunatnym. Popieracie?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments