Akademia Zamojska – otwarcie wystawy

0
471
GAIA

Akademia Zamojska – uczelnia założona w 1594 roku przez Jana Zamoyskiego. 

Zorganizowana przez Szymona Szymonowica dla studentów z Polski i Litwy,działała do likwidacji w 1784 przeprowadzonej przez Austriaków. Była pierwszą prywatną uczelnią a trzecią – po krakowskiej (1364) i wileńskiej (1578),  uczelnią w Rzeczypospolitej. Okres jej świetności przypadał na przełom XVI i XVII wieku.

 Później stopniowo podupadała. W 1784,  zamieniono ją w liceum. 

Dzisiejszy skromny wygląd Akademii został jej nadany w I poł. XIX wieku. Skuto wtedy m.in. ozdobne gzymsy, portale, obramienia okienne, dekoracyjny fryz oraz zamurowano arkady na dziedzińcu. Zachowała jednak charakterystyczną formę, o niemal identycznych wymiarach każdego boku, z wewnętrznym dziedzińcem. 

„AKADEMIA ZAMOJSKA 2019” 

to dokumentacja fotograficzna, przedstawiająca stan budynku Akademii przed oddaniem go do rewitalizacji.

         Na wystawie zaprezentowana  jest tylko część materiału fotograficznego zgromadzonego podczas realizacji projektu. Dokumentacja fotograficzna w wersji elektronicznej zostanie  przekazana w całości do zbiorów Muzeum Zamojskiego a drugi komplet do Archiwum Państwowego w Zamościu. Powstały materiał zdjęciowy, o dużych wartościach artystycznych, dokumentalnych i historycznych,  w przyszłości może posłużyć do opracowań historycznych i być wykorzystany jako ilustracje do wydawnictw o Akademii Zamojskiej. 

Na założonej stronie  https://www.facebook.com/Akademia-Zamojska-2019-rok-2355195374698977/ na fb. można obejrzeć większość zdjęć wykonanych podczas realizacji projektu.

Mirosław Chmiel – artysta fotografik AFRP, Członek Rzeczywisty Fotoklubu  RP  Stowarzyszenia Twórców. Kurator galerii fotografii  Galeria Mała w ZDK oraz wystaw w Hotelu Mercure, Morandówce i Arte Hotel. W 1976 z grupą pasjonatów fotografii założył Zamojską Grupę Fotografików. Grupa działa obecnie pod nazwą Zamojska Grupa Fotograficzna  Grupa  Twórcza. Organizator,  komisarz i konsultant na wielu plenerach fotograficznych oraz kurator wielu wystaw. Autor ponad 50 wystaw indywidualnych i uczestnik ok. 200 wystaw zbiorowych. W 2018 r. otrzymał medal Za Zasługi dla Fotografii Polskiej.

Otwarcie wystawy 6.12.2019, godz. 16.00 w Muzeum Zamojskim,  Zamość ul. Ormiańska 24

plakat got popraw Akademia Zamojska - otwarcie wystawy

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments