“Atak terrorystyczny” w “Rolniczaku”. Młoda kobieta wtargnęła do szkoły i groziła detonacją bomby

1
3878
Fot. KM Policji w Zamościu

Młoda kobieta na teren szkoły wniosła urządzenie wybuchowe, zabarykadowała się w sali lekcyjnej i grozi detonacją bomby – takie zgłoszenie otrzymały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w mieście. Na szczęście to założenie ćwiczeń, w których uczestniczyli m.in. policjanci, strażacy, straż miejska, służby medyczne i przedstawiciele zarządzania kryzysowego. Wspólne działania były okazją do przećwiczenia procedur oraz doskonalenia współdziałania służb, instytucji i straży w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Wczoraj policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu współdziałali ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Zamościu, pracownikami Urzędu Miasta w Zamościu oraz innymi podmiotami w ramach wspólnych ćwiczeń miejskich zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Zamościa. Głównym celem tego przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności i wzajemnej współpracy wszystkich służb podczas działań w sytuacji kryzysowej.

Założeniem wczorajszych ćwiczeń odbywających się na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu było zaistnienie sytuacji kryzysowej o podłożu terrorystycznym. Do szkoły weszła młoda kobieta z urządzeniem wybuchowym, zabarykadowała się w jednej z klas, wcześniej kazała uczniom opuścić klasę. Następnie kobieta z parapetu okna groziła detonacją ładunku wybuchowego. Administrator szkoły podjął decyzję o ewakuacji. Powiadomione zostały również służby ratunkowe. Na miejscu policjanci zabezpieczyli teren, negocjatorzy – funkcjonariusze Nieetatowego Zespołu Negocjatorów KMP w Zamościu nawiązali kontakt z kobietą, Nieetatowa Grupa Rozpoznania Minersko – Pirotechnicznego z KMP w Zamościu prowadziła działania dot. ujawnienia, zabezpieczenia i neutralizacji urządzeń wybuchowych na terenie szkoły. W konsekwencji negocjatorom udało się odwieść kobietę od zamiaru zdetonowania ładunku wybuchowego. Kobieta została zatrzymana przez policjantów. Pirotechnicy ujawnili i zabezpieczyli urządzenie wybuchowe. Na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci dochodzeniowo – śledczy i wykonali czynności procesowe.

Równolegle do policyjnych działań na miejscu zdarzenia zgodnie z kompetencjami swoje czynności wykonywali również strażacy z PSP w Zamościu oraz strażnicy Straży Miejskiej Miasta Zamościa, jak też inne służby biorące udział w ćwiczeniach. Po zakończeniu działań wszystkich służb ewakuowani wcześniej uczniowie i pracownicy wrócili do szkoły. Natomiast przedstawiciele służb omówili procedury stosowane podczas takiej sytuacji, wymienili spostrzeżenia i uwagi.

Tego rodzaju działania pozwalają na sprawdzenie gotowości służb i instytucji na wypadek realnych zagrożeń. Doskonalenie umiejętności i współdziałania z pewnością przełoży się na profesjonalne postępowanie służb w trakcie rzeczywistych zagrożeń, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Źródło: KM Policji w Zamościu

Poprzedni artykułZamość: Zabytkowa rzeźba odzyska dawną świetność
Następny artykułKoń wpadł do piwnicy. Wydobycie go stamtąd nie było proste
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
hmm

No to w końcu był zamach, czy nie :/