Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe. Wystawa autorstwa Beaty Kozaczyńskiej

0
440

Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu zaprasza 23 października o godz. 12.00 na uroczyste otwarcie wystawy pt. Dzieci Zamojszczyzny – historie prawdziwe z udziałem autorki Pani Beaty Kozaczyńskiej.

Ekspozycja ukazuje dramat jaki rozegrał się na zamojskiej ziemi podczas II wojny światowej. Prezentuje wojenne losy polskich dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny w latach 1942 – 1943 do obozów przejściowych w Zamościu i Zwierzyńcu, stamtąd do Generalnego Gubernatorstwa, do powiatu puławskiego oraz do Rzeszy na przymusowe roboty. To również historia polskich dzieci odebranych rodzicom, które zostały zgermanizowane i po wojnie żyły w nieświadomości swojej tożsamości. Ponadto przedstawiono tu akcję ratowania polskich dzieci z obozu hitlerowskiego w Zwierzyńcu przez Różę i Jana Zamoyskich.

Mimo upływu wielu lat od zakończenia wojny historie Dzieci Zamojszczyzny nadal wzbudzają emocje. Jest to temat szczególnie trudny dla osób, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń i pamiętają je do dziś.

Beata Kozaczyńska jest doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (Instytut Edukacji). To autorka licznych książek naukowych i publicystycznych poświęconych tragedii osób wysiedlonych z Zamojszczyzny. 

Wystawa będzie dostępna od 22 października do 8 listopada 2019 roku w godzinach otwarcia Biblioteki.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem.

Wstęp wolny.

[Materiał nadesłany]

 

 

Poprzedni artykułJesienny spacer z „Namysłowiakami”
Następny artykułZAMOŚĆ: Komendant i policjanci z Zamościa na podium Mistrzostw Polski Policji w Kolarstwie!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments