Wywiad z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim

0
306

Ostatnie tygodnie to wiele dobrych informacji jeśli chodzi o środki na ochronę zdrowia na Zamojszczyźnie. Jakie dokładnie programy realizuje tu obecnie Ministerstwo Zdrowia? 

Przede wszystkim udało się przekazać środki na zakup czterech nowych karetek pogotowia. 1,6 mln złotych trafiło na wymianę najbardziej wysłużonych pojazdów, które będą stacjonować w Zamościu, Biłgoraju, Tomaszowie Lubelskim i Lubyczy Królewskiej. Te pieniądze to część rządowego Programu Wymiany Ambulansów, w ramach którego sfinansowaliśmy 200 karetek dla stacji ratownictwa medycznego w całej Polsce. Od 1 kwietnia ratownictwo medyczne jest już w stu procentach państwowe i dlatego rząd mógł bezpiecznie przekazać dodatkowe środki na inwestycje.

Oprócz tego do Ministerstwa Zdrowia trafił pod koniec lipca wniosek o zaopiniowanie inwestycji finansowanej z rezerwy ogólnej budżetu państwa. To pula, o której wydatkowaniu decyduje bezpośrednio Premier Mateusz Morawiecki, ale ponieważ to Minister Zdrowia opracowuje mapy potrzeb zdrowotnych, taka opinia o celowości jest każdorazowo wymagana. Po dokładnym przeanalizowaniu potrzeb zamojskiego szpitala i potrzeb w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej mieszkańców Zamojszczyzny mogłem w imieniu prof. Łukasza Szumowskiego wydać pozytywną rekomendację dla inwestycji na rozbudowę Oddziału Neurologii.

 

Na co konkretnie zostaną przeznaczone pieniądze?

W ramach tego projektu zostanie przebudowany oraz poszerzony Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym. Szpital zainwestuje w sprzęt, kupując m.in. respiratory, aparaty EKG, kardiomonitory czy aparat do USG. Placówka wdroży kompleksową i koordynowaną opiekę nad pacjentami neurologiczno-neurochirurgicznymi. Szczególnie ważna będzie kwestia stosowania wysokospecjalistycznych i innowacyjnych procedur wewnątrznaczyniowych, tj. najnowszych metod leczenia fazy ostrej udaru niedokrwiennego (tromboliza, trombektomia), leczenia endowaskularnego zmian patologicznych CUN (malformacje naczyniowe), a także wczesną rehabilitacjępoudarową i prowadzenie programów terapeutycznych. Nowa inwestycja poprawi bezpieczeństwo, organizację i efektywność udzielanych świadczeń.

O rozbudowie tego oddziału mówiło się od dłuższego czasu. Co sprawiło, że po wielu miesiącach starań przyznanie tej dotacji stało się możliwe?

Z punktu widzenia Ministerstwa Zdrowia sprawy nabrały istotnego przyspieszenia w lipcu tego roku. To wtedy, na polecenie Premiera Jacka Sasina, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie na temat potrzeb inwestycyjnych Zamojszczyzny. Ustaliliśmy, że pewne kwestie nie mogą czekać i stąd decyzja o wystąpieniu o środki z rezerwy Premiera. Wspólnie z samorządowcami z regionu rozmawialiśmy też o ratownictwie medycznym i dzięki temu powiat tomaszowski jest jedynym w Polsce, do którego w ramach Programu Wymiany Ambulansów trafiła więcej niż jedna karetka. Te decyzje były uzasadnione stanem infrastruktury oraz potrzebami mieszkańców, ale dzięki interwencji Premiera Sasina mogliśmy pewne działania zrealizować szybciej, niż to zwykle ma miejsce. Jego wsparcie było także kluczowe aby Program Wymiany Ambulansów ruszył jeszcze w tym roku – jako wicepremier wsparł Ministerstwo Zdrowia w tym, aby Minister Finansów wygospodarował środki jeszcze w ramach tegorocznego budżetu. 

Ta dobra współpraca przynosi dziś konkretne efekty – umowy na wymianę czterech ambulansów zostały podpisane, a 2,5 mln złotych z Kancelarii Premiera trafi do zamojskiego szpitala. Udało się także uzyskać współfinansowanie ze środków samorządu województwa lubelskiego, za co serdecznie dziękuję Marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu. To kolejny dowód na to, że najlepsza dla zdrowia Polaków jest współpraca na każdym szczeblu – od rządu aż po samorząd.

Dziękuję za rozmowę

Poprzedni artykułPremier za Duszkiem!
Następny artykułFestiwal Iluzji „Champions of Illusion”. Ogłaszamy, kto zdobywa WEJŚCIÓWKI!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments