Medycyna rodzinna – kim jest Lekarz Rodzinny?

0
1167

Pracując w wielu miejscach, czy to w zamojskich szpitalach, czy w poradniach, słyszę często: „a pójdę do rodzinnego, niech mi da skierowanie do specjalisty”. Czy faktycznie ten „Rodzinny” to tylko jakiś tam lekarz, co jest przepustką do dalszej diagnostyki i leczenia?

Otóż, zgodnie z ustawą o zawodzenie lekarza i lekarza dentysty, specjalista medycyny rodzinnej, to – jak nazwa wskazuje – również specjalista. O tej samej „pozycji” zawodowej jak specjalista kardiolog, endokrynolog czy ortopeda.

Ale czym on tak naprawdę się zajmuje i czym powinien się zajmować, jakie są jego kompetencje?

Poradnie Lekarza Rodzinnego powstały prawie 30 lat temu na bazie ówczesnych poradni ogólnych, internistycznych i pediatrycznych. Na wzór krajów Europy zachodniej postanowiono stworzyć sprawdzony model opieki zdrowotnej, oparty na instytucji Lekarza Rodzinnego.

Lekarz Rodzinny otacza opieką całą rodzinę. Od pierwszych dni życia nowonarodzonego dziecka, po wiek sędziwy, często również pacjentów chorych terminalnie.

Przez opiekę rozumiemy nie tylko działania „naprawcze” w przypadku choroby, ale, przede wszystkim, edukację, szerzenie wiedzy, zachowań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Ponadto Lekarz Rodzinny jest swoistym spoiwem, punktem łączącym wszystkie choroby i dolegliwości pacjenta, zarówno te somatyczne, jak i psychiczne. Jego całościowy ogląd sytuacji zdrowotnej, materialnej i społecznej danej rodziny pozwala często skutecznie i szybko rozwiązać wiele problemów zdrowotnych. Koordynacja wizyt i konsultacji z innymi specjalistami zapewnia pacjentowi uporządkowanie i organizację drogi do leczenia i profilaktyki.

Warto zaznaczyć również, że wiele problemów terapeutycznych może zostać rozwiązanych przez naszego Lekarza Rodzinnego. Na przykład wysokie ciśnienie tętnicze krwi nie oznacza konieczności wizyty u kardiologa i nie każdy ból głowy wymaga konsultacji neurologicznej. Zaoszczędza to pacjentowi czas, pieniądze a jakość diagnostyki i leczenia nie odbiega, a często, poprzez kompleksowość podejścia do pacjenta, przewyższa skutecznością leczenie w poradniach kardiologicznych czy neurologicznych. Oczywiście, w momencie, gdy możliwości Lekarza Rodzinnego w ramach dostępnych Świadczeń Gwarantowanych Podstawowej Opieki Zdrowotnej (określanych w drodze Obwieszczenia Ministra Zdrowia) się kończą, pacjent jest kierowany do dalszej diagnostyki i leczenia.

Polski system opieki zdrowotnej (podobnie jak i wielu innych wysoko rozwiniętych krajów) opiera się o Lekarza Rodzinnego. To podstawa i gwarancja skutecznego i efektywnego gospodarowania środkami pieniężnymi naszego niedofinansowanego systemu opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny to taki lekarz, któremu można powiedzieć nie tylko o swoim wysokim ciśnieniu, ale również o swoich problemach rodzinnych i osobistych. I zawsze można liczyć na to, że zostanie się wysłuchanym, na dobrą radę i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.

lek. Karol Derkacz

specjalista chorób wewnętrznych,

w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej

Poradnia Lekarza Rodzinnego Przychodnie Resort-Med

Poprzedni artykułOgólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. Do wygrania pielgrzymka do Ziemi Świętej
Następny artykułMDK ogłasza konkurs na prace plastyczne inspirowane twórczością Kornela Makuszyńskiego
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments