„Český díplom” – ostatni spektakl 44. ZLT

0
405
Fot. ZDK
- reklama-

Zamojski Dom Kultury zaprasza na ostatni, jesienny akcent 44 Zamojskiego Lata Teatralnego. Festiwal, który rozpoczął się latem spektaklem „Sarenki” – czeską komedią wg Tomaša Svobody w wykonaniu artystów Teatru Ludowego z Krakowa, zakończy się jesienią, też po czesku.

W sobotę, 28 września odbyło się uroczyste podsumowanie 44. Zamojskiego Lata Teatralnego, ale przed nami jeszcze jeden, ostatni akcent festiwalu – spektakl „Česky diplom” (14 października).

Podczas sobotniego wieczoru Artyści Sceny InVitro zaprezentowali magiczny spektakl „ A recipe for Leonard Cohen (Przepis na Cohena)”. Cudowna Matylda Damięcka, fantastyczny Łukasz Witt- Michałowski, rewelacyjni muzycy – Tomasz Deutryk, Max Kowalski, Tomasz Kraskiewicz Konrad Ligas, Daniel Monski.

Janusz Nowosad – dyrektor ZDK złożył podziękowania: festiwalowej publiczności, sponsorom i partnerom. Ogłosił także wynik głosowania publiczności na najlepszy spektakl 44 Zamojskiego Lata Teatralnego.

Buławę Hetmańską 2019 otrzyma Teatr Polonia za spektakl „Zapiski z wygnania”. Właśnie ten Teatr zainauguruje 45 Zamojskie Lato Teatralne 20 czerwca 2020 roku.

14 października o 18.00 Teatr im. Kochanowskiego z Opola wystawi w Zamojskim Domu Kultury „Český díplom” – spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła, jak wiadomo czechofila.

„Český díplom” jest próbą spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.

Owe historie niezwykłych bohaterów – ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów – starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, artyści starają się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.

Marta Kubisova – popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova – aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec – nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach – polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu Miłość blondynki, to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata. A poza tym, to jest dyplom… Český díplom… I to jest najważniejsze… Ahoj.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments