Nowi mieszkańcy zamojskiego ZOO

0
545
fot. Ł. Sułowski
- reklama-

Do zamojskiego zoo trafiło ponad 160 sztuk gadów i płazów, których przemyt udaremnili celnicy na przejściu granicznym Korczowa – Krakowiec. To m.in. zagrożone wyginięciem pytony, boa, warany.

Przemyt wykryli (19.09.2019r.) funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Egzotyczne gady i płazy przewożone były busem, którym podróżowało 7 obywateli Ukrainy.

W czterech profesjonalnie zabezpieczonych styropianowych pojemnikach, umieszczone były worki i pudełka, a w nich żywe zwierzęta. Przewożący je nie posiadali żadnych dokumentów pozwalających na określenie gatunków oraz zezwalających na ich legalny przewóz przez granicę.

Aby sprawienie i bezstresowo dla zwierząt przeprowadzić identyfikację i podjąć czynności kontrolne oraz zabezpieczające dobrostan tych zwierząt, zwrócono się o pomoc do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Przybyły na przejście graniczne ekspert z ZOO w Zamościu wraz z koordynatorem ds. CITES IAS w Rzeszowie przeprowadzili wstępną identyfikację zatrzymanych zwierząt.

W jej efekcie stwierdzono w przesyłce 166 okazów, z których okazów CITES było 116 sztuk. Przewożone było 69 sztuk pytonów królewskich (Python regius), 18 sztuk pytonów siatkowych (Phyton reticulatus), 14 sztuk boa dusicieli (Boa constrictor); 9 biczogonów (Uromastyx), 4 sztuki warana kolczastoogonowego (Varanus acaranthurus) oraz 2 sztuki Boa madagaskarskiego (Sanzinia madagascariensis).

Dodatkowo stwierdzono przewóz bez dokumentów 50 sztuk gadów i płazów. W sprawie przewożonych okazów CITES wszczęto postepowanie karne, w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz Konwencji Waszyngtońskiej, natomiast postępowania w sprawie pozostałych okazów prowadzi Policja. Zatrzymane okazy zostały przekazane na kwarantannę do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Służby celne przypominają, że przewóz przez granice okazów CITES bez uprzedniego przedstawienia do odprawy stosownych zezwoleń jest przestępstwem za który grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przestrzeganie przepisów w w zakresie przewozu towarów przez granice jest zadaniem służby celno – skarbowej.

materiał nadesłany

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments