Co zrobić ze zużytymi oponami od ciągników i innych maszyn rolniczych? WYJAŚNIAMY

4
2702
- reklama-

Niemałe poruszenie wśród naszych Czytelników wywołał nasz wtorkowy post, dotyczący mężczyzny z Gminy Werbkowice, który spalał opony od ciągnika na swojej posesji. [CZYTAJ: Palił opony na swojej posesji. Trafi przed sąd]. Został on na tym czynie przyłapany przez policję. Kiedy mundurowi poinformowali mężczyznę, że popełnił wykroczenie ten odmówił przyjęcia mandatu karnego. Z uwagi na to sprawa zostanie skierowana do sądu.

Pod naszym postem dotyczącym tego zdarzenia, pojawiły sie liczne komentarze, w których   dopytywaliście, co w takim razie należy robić ze zużytymi oponami rolniczymi, gdzie można je przekazywać.

W związku z tym, poczuliśmy się w obowiązku poinformować Was, jak należy postępować z tego typu odpadami.

O wyjaśnienie tej kwesti poprosiliśmy pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

„Zasadnym wydaje się, iż opony z ciągników rolniczych można oddać w punktach świadczących usługę wymiany takich opon lub punktach ich sprzedaży przy zakupie. Bowiem zgodnie z przepisami to na wytwórcy odpadów w ramach świadczenia usługi wymiany lub sprzedaży spoczywa obowiązek ich prawidłowego zagospodarowania. Jednakże ze względu na duże koszty związane z transportem (duże gabarytowo) oraz trudności z ich utylizacją (a nawet wtedy kiedy przerabiane są na granulat) to niestety, ale taka usługa świadczona jest tylko za odpłatnością.”

Dodajmy też, że OPONY CIĄGNIKOWE oraz opony pochodzące od maszyn budowlanych NIE SĄ PRZYJMOWANE w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-ach.

W PSZOK-ach można natomiast bezpłatnie zostawiać „mniejsze” opony (z samochodów osobowych i ciężarowo – osobowych, motocykli, motorowerów, rowerów, wózków rowerowych i inwalidzkich oraz przyczep do tych pojazdów).

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z o. o. w Zamościu prowadzi dwa PSZOKi:

  • PSZOK I – ul. Droga Męczenników Rotundy 2, Zamość przy Zakładzie Transportu Odpadów
  • PSZOK II – al. 1- go Maja 16, Zamość przy Oczyszczalni Ścieków

Oba PSZOKi przyjmują odpady od mieszkańców miasta Zamość, gminy Łabunie i gminy Zamość. Szczegółowy regulamin znajdziecie TUTAJ.

zrzut ekranu 2019 09 18 o 13 41 03 Co zrobić ze zużytymi oponami od ciągników i innych maszyn rolniczych? WYJAŚNIAMY

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Abc

To jest wyjaśnienie?

Dedi

Dalej nie ma odppowiedzi co z oponami o duzych gabarytach

nina

trzeba palić jak się uda to się uda ,albo sprawa do sądu a sąd odpowie gdzie na podkarpaciu ta sama sytuacja nikt nie wie

Karol

A ja bym chętnie przygarnął taką oponkę do treningu crossfit. Fajna rzecz 🙂