2 tys. zniczy zapłonie na Rynku Wielkim, by upamiętnić Bohaterów poległych w Katyniu

0
912
grafika: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

W sobotę, 14 września, na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu odbędą się uroczystości pn. “Iskra Pamięci”, upamiętniające ofiary poległe w Katyniu. W ramach wydarzenia w obu miastach zapłonie łącznie ponad 20 tys. zniczy (20 tys. w Warszawie i 2 tys. w Zamościu), które utworzą kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

,,Iskra Pamięci” to patriotyczne wydarzenie, upamiętniające polskich obywateli, w tym oficerów, podoficerów oraz szeregowych Wojska Polskiego, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 r. Celem inicjatywy jest pokazanie, że spuścizna żołnierzy, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny, przetrwała do dziś, że Polska, za którą cierpieli i oddali życie, nadal o nich pamięta i pamiętać będzie.

Organizatorem uroczystości w Warszawie i w Zamościu jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda.

„Chcemy przypominać o zamordowanych Polakach, którym należy się hołd i ogromy szacunek za ich poświęcenie dla wolnej Polski. To szczególnie ważne dla młodego pokolenia, które jest gwarantem pamięci i dziedzictwa narodowego” – mówi prezes PGNiG Piotr Woźniak i dodaje, że „Iskra Pamięci” to kolejna inicjatywa PGNiG upamiętniająca ważne wydarzenia z historii Polski. Spółka, za pośrednictwem Fundacji im. Ignacego Łukasiewicza, od kilku lat realizuje projekty wspierające budowanie tożsamości narodowej oraz promowanie postaw patriotycznych.

Uroczystości na Rynku Wielkim w Zamościu  rozpoczną się o godz. 16.00, wtedy też na płycie Rynku zapłoną pierwsze znicze poświęcone Ofiarom Katynia, zwane „Iskrami Pamięci”. Z dwóch tysięcy lampek zostanie ułożony polski orzeł wojskowy, odnoszący się do symbolu umieszczonego na mundurach wojskowych poległych w Katyniu. W Warszawie zniczy będzie znacznie więcej, bo ponad 20 tysięcy. W sumie Iskier będzie tyle, ilu było Polaków zamordowanych w Lesie Katyńskim. 

Ze sceny głównej będą recytowane fragmenty listów pomiędzy żołnierzami wywiezionymi do Katynia, a członkami ich rodzin. Podobnie jak w Warszawie, o godz. 17:00 odbędzie się panel dyskusyjny nt. znaczenia zbrodni dla narodu polskiego oraz odbudowy dziedzictwa II RP w XXI wieku. Wezmą w nim udział historycy i przedstawiciele stowarzyszenia Zamojska Rodzina Katyńska. 

Około godziny 18:00 zaplanowano koncert orkiestry wojskowej. O godz. 19:00, z udziałem władz państwowych, samorządowych, rozpocznie się wieczorna część wydarzenia. Po odegraniu Hymnu Państwowego i przemówieniach okolicznościowych, ok. godz. 20:00 odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” z Wilna, który zakończy uroczystość. Przez cały czas, na Rynku Solnym, w specjalnym autobusie będzie prowadzona zbiórka krwi. Wydarzenie potrwa do godz 21.00.

zrzut ekranu 2019 09 10 o 12 02 58 2 tys. zniczy zapłonie na Rynku Wielkim, by upamiętnić Bohaterów poległych w Katyniu
źródło: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments