8. edycja Narodowego Czytania w Zamościu

1
582
Narodowe Czytanie "Quo vadis" H. Sienkiewicza w Zamościu, 2016 r. Fot. archiwum NKZ

7 września 2019 r. o godz. 10.00 na Rynku Wielkim (schody Ratusza) odbędzie się zamojska odsłona ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, w przypadku deszczowej pogody w Sali Consulatus. 

Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu po raz kolejny włącza się w to wydarzenie. Współorganizatorem jest Kuratorium Oświaty w Lublinie – Delegatura w Zamościu, a partnerem – Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli – Oddział w Zamościu. W Czytaniu uczestniczyć będą m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz Miasta Zamość, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież szkolna i przedszkolna, czytelnicy, bibliotekarze oraz turyści odwiedzający nasze miasto.

Lekturę tegorocznej edycji stanowić będzie klasyka polskiej nowelistyki: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza, Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego. Reprezentują one różne style i epoki – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne.

Narodowe Czytanie jest ogólnopolską kampanią promującą czytelnictwo. Objęte zostało patronatem honorowym przez Parę Prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę. Nowele to klasyka, która na trwałe wpisała się w historię polskiej literatury. Lektura nie tylko pogłębia wiedzę, ale i rozwija wyobraźnię.

Zabierzmy własne egzemplarze, które zostaną ostemplowane okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Zachęcamy wszystkich do udziału w Narodowym Czytaniu.

– Materiał nadesłany

 

- reklama-
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bibliofil

niech przeczytają Reymonta: „Wampir” przyszedł bym posluchac 🙂