Zamość: Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Niezwykła atrakcja przed Pałacem Zamoyskich

1
646

Od 14 sierpnia w Zamościu gości Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Dzięki zapierającej dech technologii Virtual Reality odbędziemy niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski”, zanurzymy się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Udamy się także w podwodną misję na wrak „Piłsudskiego”, który spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego. Wzruszający i pełen emocji film „Kartka z Powstania” przeniesie nas w trudny czas Powstania Warszawskiego i pozwoli poczuć się uczestnikami tamtych wydarzeń. 

Czym jest Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to stworzona przez Fundację Koncept Kultura oraz Biuro Programu „Niepodległa” przestrzeń, w której za pomocą technologii Virtual Reality można w niezwykły sposób poznać historię Polski. W sferycznej kopule o średnicy 8 m i wysokości 4 m, wyposażonej w 15 obrotowych foteli z najnowszymi urządzeniami VR, widzowie przenoszą się w wirtualny świat otaczających ich wydarzeń sprzed lat. Podczas tegorocznych wakacji Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” odwiedził: Warszawę, Szczecin, Sandomierz, Darłowo, Gdynię i Zakopane. W dniach 14.08 – 19.08 niezwykła atrakcja historyczna gościć będzie w Zamościu.

Bezpłatne pokazy

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zaprasza na dwa bezpłatne seanse: „MS Piłsudski – ukryta historia” oraz „Kartka z Powstania”. Niezwykły pokaz VR o najwspanialszym polskim transatlantyku rozpoczynamy na dnie Morza Północnego, gdzie udajemy się z misją badawczą na wrak MS „Piłsudski”. Nieoczekiwanie przenosimy się w czasie o 100 lat w wygenerowany przez grafików świat 360°, w którym stajemy się uczestnikami wydarzeń z historii Polski. Jesteśmy świadkami utraty niepodległości oraz jej odzyskania, spotykamy bohaterów sprzed lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrowa Wilsona. Odbywamy niezapomniany rejs na wiernie odtworzonym na podstawie archiwalnych dokumentów pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie wita nas legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprasza do zwiedzania pięknych i eleganckich wnętrz transatlantyku, wypełnionych polską sztuką i designem. Jesteśmy też świadkami wybuchu II wojny światowej i zatonięcia „Piłsudskiego”. Wirtualną opowieść kończymy w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z oryginalnymi pamiątkami ze statku, uświadamiany sobie, że byliśmy uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela. To on wcielał się w role wszystkich spotykanych przez nas bohaterów tak sugestywnie, że przenieśliśmy się do stworzonego dzięki tej opowieści wirtualnego świata.

 

„Kartka z Powstania” to pierwszy w Polsce film fabularny zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (Cinematic VR). Film opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki małą kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. O Powstaniu Warszawskim zrealizowano już wiele filmów, jednak nikt wcześniej nie opowiedział o tym wydarzeniu z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Dzięki niej czujemy swoją fizyczną obecność w czasie i miejscu akcji, co sprawia, że przy odpowiedniej wrażliwości jesteśmy w stanie poczuć, jakich wyborów moglibyśmy dokonać. Czy oglądając scenę walki partyzanckiej mamy ochotę schować się, czy też walczyć? Czy widząc zniszczoną wojną Warszawę czujemy smutek, czy złość? Dzięki temu, że VR potrafi oszukać ludzki mózg, co do odczuwania obecności w danym miejscu, jesteśmy bliżsi odpowiedzi na te pytania.

Zarezerwuj seans!

Seanse w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” odbywać się będą w dniach 14.08-19.08 w godzinach 12:00-19:00 przy pomniku Jana Zamoyskiego. Na bezpłatne pokazy organizatorzy zapraszają widzów powyżej 12 roku życia. Aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc, lepiej dokonać rezerwacji pod adresem: www.konceptkultura.pl

Uwaga! Seanse w technologii VR nie są zalecane dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób cierpiących na epilepsję oraz kłopoty z błędnikiem!

Wirtualny Teatr Historii jest wydarzeniem towarzyszącym Zamojskiego Festiwalu Filmowego „SPOTKANIA Z HISTORIĄ”

źródło: CKF “Stylowy

 

 

 

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
reality

ile trwa pokaz?