Zamościanka finalistką prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Los Angeles

0
1271
Klaudia Kudełko – pianistka pochodząca z Zamościa, po serii recitali fortepianowych w Hollywood, została finalistką prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Los Angeles International Piano Competition”. To ogromny sukces, tym bardziej, że zamościanka jest jedyną Polką w gronie finalistów.
Klaudia ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu w klasie fortepianu pani Alicji Słupskiej oraz pani Ewy Gajewskiej.

To nie pierwszy sukces utalentowanej muzycznie Zamościanki, w 2017 roku Klaudia została zdobywczynią nagrody specjalnej za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall – Outstanding Performance Prize w Nowym Jorku. Jest też laureatką pierwszej nagrody na Concert Artists International Piano&Strings&Voice Competition w Nowym Jorku. Jurorzy określili ją jako wyjątkową artystkę, której interpretacje cechuje piękno i niezwykle poetyckie brzmienie.

Jako solistka występowała w wielu salach koncertowych w Polsce m. in. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Pałacu w Radziejowicach, a także za granicą w takich krajach jak Niemczech, Belgii, we Włoszech, Danii oraz Stanach Zjednoczonych, gdzie została zaproszona do udziału w prestiżowym festiwaluPianoFest Hamptons w Hamptons (2017), czy Art of Piano w Ohio (2018).

Klaudia Kudełko występowała z towarzyszeniem orkiestr takich jak Orkiestra FilharmoniiŚwiętokrzyskiej w Kielcach, Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie czy Orkiestra Smyczkowa im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Klaudia była uczestniczką prestiżowych warsztatów pianistycznych pod kierunkiem wybitnych pianistów tj. Robert McDonald, Jerome Lowenthal, Pavel Gililov, Jacques Rouvier, Olga Kern, William Grant Naboré, Paul Schenly, David Jalbert, Awadagin Pratt, Pierre van der Westhuizen na International Mendelssohn Academy Leipzig w Lipsku, Niemcy, Accademia di Musica di Cagliari, Włochy, Accademia di Musica di Pinerolo, Włochy, ClaviCologne International Piano Festival w Kolonii, Niemcy.

Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i dr Konrada Skolarskiego oraz Colburn Conservatory of Music w Los Angeles w klasie fortepianu prof. Ingi Kapouler-Gartner. Ukończyła OgólnokształcącąSzkołę Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie.

Obok działalności solowej pianistka z zamiłowaniem wykonuje również muzykę kameralną. W roku 2014 jako instrumentalistka tria fortepianowego Warsaw Piano Trio wystąpiła w nowojorskiej Carnegie Hall, natomiast w roku 2018 wykonała w Warszawie dwa podwójne koncerty Wolfganga Amadeusza Mozarta w duecie fortepianowym z towarzyszeniem Mozart Chamber Orchestra.

Klaudia Kudełko została uhonorowana stypendium Prezydenta Miasta Zamość, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Inspiracja artystki innymi formami sztuki, a w szczególności baletem, zaowocowała współpracą z Polskim Baletem Narodowym przy spektaklu Kreacje, gdzie pianistka stworzyła koncepcję choreografii, a także wykonała na żywo muzykę Fryderyka Chopina.

 

– Materiał nadesłany

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments