Stary Zamość gospodarzem Dożynek Gminno-Powiatowych

0
1266
Stary Zamość będzie gospodarzem tegorocznych dożynek gminno-powiatowych. Fot. GOK Stary Zamość

W niedzielę, 18 sierpnia w Starym Zamościu rolnicy z całego powiatu zamojskiego  będą dziękować za otrzymane plony. Starostami tegorocznych Dożynek Gminno-Powiatowych będą Anna Karpowicz i Jan Madyniak. Wydarzenie muzycznie uświetni koncert gwiazdy disco polo – Czadomana.

Obchody święta plonów rozpoczną się o godz. 10.00 uroczystym korowodem. W tradycyjnym korowodzie dożynkowym, który przemaszeruje na centralny plac dożynkowy (Stadion przy Szkole Podstawowej), uczestniczyć będą przedstawiciele i delegacje wszystkich 15 gmin Powiatu Zamojskiego.

Najbardziej zasłużeni rolnicy Powiatu Zamojskiego zostaną uhonorowani odznaczeniami honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaka honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” jest nadawana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z własnej inicjatywy lub na wniosek m. in. organu jednostki samorządu terytorialnego. Odznaka ta może być nadana osobom fizycznym, również cudzoziemcom, za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaka jest nadawana jednokrotnie. Na wniosek Starosty Zamojskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadał honorowe odznaki 28 wyróżniającym się rolnikom z terenu Powiatu Zamojskiego, a uroczyste ich wręczenie nastąpi podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Starym Zamościu w dniu 18 sierpnia 2019 r.

Na czele korowodu staną starostowie dożynek – rolnicy reprezentujący GMINĘ STARY ZAMOŚĆ: Starościna Pani ANNA KARPOWICZ i Starosta Pan JAN MADYNIAK, którzy zaszczytu wyboru na starostów uroczystości Święta Plonów dostąpili dzięki swej pracy i uzyskanym wynikom.

Pani Anna wraz z mężem prowadzą gospodarstwo rolne we wsi Wierzba o powierzchni 75 hektarów, specjalizują się w produkcji roślinnej. Główne zasiewy to rzepak, pszenica, kukurydza oraz plantacja buraka cukrowego. Dodatkowo Państwo Karpowiczowie zajmują się sadownictwem. Na 6 hektarowym areale mają drzewka owocowe jabłoni, wiśni, czereśni i grusz. Gospodarstwo jest zmechanizowane, wyposażone w kombajn zbożowy, 4 ciągniki oraz sprzęt towarzyszący.

Pan Jan z miejscowości Udrycze-Koniec wraz z żoną Anną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 89 hektarów, także specjalizują się w produkcji roślinnej. Głównymi zasiewami są: rzepak, pszenica ora kukurydza na ziarno. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, wyposażone w 2 kombajny zbożowe, 4 ciągniki i sprzęt towarzyszący. Dodatkowo Pan Jan aktywnie uczestniczy w życiu społecznym miejscowości i gminy Stary Zamość.

Po uroczystym otwarciu dożynek i wręczeniu odznaczeń odbędzie się msza święta, a po niej przemówienie wygłosi wicepremier Jacek Sasin oraz inni zaproszeni goście. O oprawę muzyczną uroczystości zadba Chór „Sitanianie” z Sitańca oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sitna pod batutą Ryszarda Gryciaka. 

Po zakończeniu części religijno-obrzędowej rozpocznie się festyn rekreacyjno – sportowy. Na godz. 14.00 zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” oraz występy zespołów śpiewaczych: Zespołu Wokalnego „CANTO” ze Starego Zamościa, Zespołu Śpiewaczego „Udryczanki” oraz Chóru Myśliwskiego „Knieja” z Zamościa. O godz. 16.00 wystąpi gwiazda dożynek – „CZADOMAN” a o godz. 19.00 zespoł „VEEGAS”.

W trakcie koncertu zostanie rozstrzygnięty konkurs na wieniec dożynkowy w dwu kategoriach: wieńca tradycyjnego i wieńca współczesnego. Po dokonaniu wyboru przez Komisję Konkursową – delegacjom za pierwsze 3 miejsca, zostaną wręczone  dyplomy i nagrody. Wieńce, które otrzymają I miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego i współczesnego, będą reprezentować Powiat Zamojski na DOŻYNKACH WOJEWÓDZKICH w dniu 8 września w RADAWCU.

Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa rolnicza oraz wystawa sztuki ludowej.

Na tegoroczne Gminno – Powiatowe Święto Plonów zapraszają: Starosta Zamojski – Pan Stanisław Grześko oraz Wójt Gminy Stary Zamość – Pan Waldemar Raczyński.

Nowy Kurier Zamojski jest patronem medialnym wydarzenia.

dozynki powiat zamojski plakat Stary Zamość gospodarzem Dożynek Gminno-Powiatowych

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments