Smaki Regionów już w sobotę w Zamościu. Publikujemy program!

0
978
GAIA

Zapraszamy mieszkańców miasta, regionu i turystów, na finał wojewódzkiego etapu konkursu „NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO – SMAKI REGIONÓW” (03.08.).

W programie m.in.: degustacje, kiermasz produktów regionalnych, pokazy kulinarne.  Zaczynamy o 11:00 pod pałacem Zamoyskich przy ul. Akademickiej (11:00- 18:00).

Głównym celem konkursu jest zgromadzenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych specjałach. Wytwarzane przez lokalnych wytwórców (także firmy gastronomiczne, restauracje, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne) z wykorzystaniem tradycyjnych technologii, w oparciu o miejscowe zasoby surowców, stanowią dziedzictwo kulinarne regionu.

W PROGRAMIE wydarzenia m.in.:

Konkurs dla wytwórców w dwóch kategoriach:

1)    najlepszy lokalny i tradycyjny produkt żywnościowy (pochodzenia zwierzęcego; roślinnego; napoje regionalne; inne produkty regionalne),

2)    najlepsza regionalna i tradycyjna potrawa (kategoria dla placówek gastronomicznych).

Wśród zgłoszonych frykasów znalazły się m.in.: osławione już pierogi perkowickie, frykas kodeński (czyli pasztet wątróbkowy) i tartun z soczewicą prosto z Południowego Podlasia. Będą też takie osobliwości, jak babeczki z czerstwego chleba, dżem lubkowy (ze starej odmiany śliwy lubaszki), szczodraki czy wegetariański cymes na ostro (specjał z marchewki wywodzący się z kuchni żydowskiej).

Dodatkowo – jak co roku – około 15 produktów będzie ubiegać się o nominację do ogólnopolskiej nagrody „Perła”(najwyższej nagrody przyznawanej przez Krajową Kapitułę Konkursu), która zostanie wręczona podczas ogólnopolskiego finału połączonego z prezentacją produktów i regionów. Do tej pory nasi „lubelscy” wytwórcy otrzymali już 37 „Pereł” w części produktowej i 15 w części gastronomicznej.

Kiermasz lubelskich produktów tradycyjnych: będą to produkty wysokiej jakości, specjały wytwarzane zgodnie z tradycyjną recepturą. Wystawcy zaprezentują m.in.: pieczywo, wędliny, sery, ciasta, pierogi.

Będą również pokazy gotowania i degustacje m.in.: mięsa świń ras wpisanych na LPT serwowane z miodami tradycyjnymi, smaczne fantazje z wykorzystaniem chełmskiego makaronu jajecznego, specjały z Bronic (kiełbasa i schab wędzony), chleb wiejski z otrębami i pieróg gryczany. Będzie tu można również zasmakować w kakorach i golasach z kaszy gryczanej z serem z Łobaczewa Małego, napić się oranżady z Kąkolewnicy lub – dla odmiany – syropu malinowego z Mikołajówki, a na deser delektować szarlotką razową z Lublina. Nie zabraknie ryb słodkowodnych, z hodowli których słynie Lubelskie. Pod egidą projektu „Pan Karp” odbędą się tu degustacje rybnych rarytasów. Przygotują je i będą serwować państwo Kuśmierczakowie z Gospodarstwa Rybackiego „Bełżec” w powiecie tomaszowskim, które zdobyło zaszczytny tytuł Mistrza Krajowego konkursu AgroLiga 2018.

Organizatorem centralnym jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, organizatorem  regionalnym- Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, partnerem wydarzenia jest Miasto Zamość.

Źródło:  Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

zrzut ekranu 2019 08 1 o 13 25 49 Smaki Regionów już w sobotę w Zamościu. Publikujemy program!

zrzut ekranu 2019 08 1 o 13 25 59 Smaki Regionów już w sobotę w Zamościu. Publikujemy program!

zrzut ekranu 2019 08 1 o 13 23 32 Smaki Regionów już w sobotę w Zamościu. Publikujemy program!

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments