Bogactwo festiwalowych pokazów filmowych – wstęp bezpłatny

0
503

Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zaprasza na konkursowe pokazy filmowe odbywające się w ramach 7. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. To okazja żeby obejrzeć najlepsze i najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej w standardzie kina cyfrowego. Na projekcje organizatorzy zapraszają w dniach 15-17 sierpnia 2019. Po pokazie każdego filmu odbędzie się spotkanie z twórcą.

W konkursie festiwalowym zaprezentowanych zostanie 16 filmów, które powalczą o statuetkę „Zamość Perła Renesansu”. Wśród nich są filmy dotyczące Zamojszczyzny, produkcje nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zagadnienia związane z II wojną światową, ale też prehistorią ziem polskich, filmowe biografie oraz dzieje ważnych polskich organizacji. 

HARMONOGRAM PROJEKCJI | CKF Stylowy w Zamościu, ul. Odrodzenia 9

15 sierpnia | czwartek

11:30 Pokaz konkursowy: Trzy losy – jedna Polska, reż. L. Wiśniewski (51’) 

12:40 Pokaz konkursowy: Mała zagłada, reż. N. Koryncka-Gruz (72’)

16:00 Pokaz konkursowy: Wszystko dla Polski – dzieje II Inspektoratu Zamojskiego AK, reż. M. i R. Kołodziejczykowie (62’)

17:30 Pokaz konkursowy: Warszawa: Miasto Podzielone, reż. E. Bednarski (70’) 

19:00 Pokaz konkursowy: Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau, reż. M. Krzyszkowski (36’)

16 sierpnia | piątek

10:00 Pokaz konkursowy: Megality – Historia sprzed 5500 lat, reż. K. Paluszyński (66’) 

11:20 Pokaz konkursowy: Opowieści Pogranicza – Postacie, reż. J. Polak, D. Kopiec (17’) 

12:00 Pokaz konkursowy: Od stepów Kubania do Niepodległości, reż. J. Oleszkowicz (54’) 

13:10 Pokaz konkursowy: Solidarność Walcząca kontra komunizm, reż. W. Kuligowski (52’) 

16:00 Pokaz konkursowy: Iskra Niepodległości, reż. B. Stanowska-Cichoń (56’) 

17:15 Pokaz konkursowy: Dominum montes – góry Jana Pawła II, reż. A. Kraśnicki (55’

18:30 Pokaz konkursowy: Łukasiewicz nafciarz romantyk, reż. M. Wójcik, B. Miszczak (58’) 

17 sierpnia | sobota

10:00 Pokaz konkursowy: Zawitała piękna Wolność , reż. K. Niesłony, M. Marmola (27’) 

10:45 Pokaz konkursowy: Izrael zaczął się w Polsce, reż. J. Grzyb (55’) 

12:00 Pokaz konkursowy : Narodziny polskich skrzydeł, reż. G. Styła (48’) 

13:10 Pokaz konkursowy: Lucky Like, reż. H. Donnelly, M. Walsh (6’) 

OPISY FILMÓW:

DOMINUM MONTES – GÓRY JANA PAWŁA II 

Film sięga fenomenu obecności gór w życiu Karola Wojtyły – Jana Pawła II.  W obrazie przedstawione zostały najważniejsze górskie miejsca i sytuacje z nimi związane, które wpisały się w jego biografię – najpierw abp Karola Wojtyły, potem w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, człowieka który ukochał góry, szukając w nich ukojenia, duchowej inspiracji, podziwu i cudu Stworzenia.

ISKRA NIEPODLEGŁOŚCI 

Film prezentuje Kraków jako miejsce ważne dla Polaków ze względu na pamięć historyczną, a także jako centrum procesów narodowotwórczych, opartych na sztuce, nauce i kulturze narodowej. Bohaterem dokumentu jest też Ignacy Paderewski – artysta, kompozytor i polityk, niestrudzony propagator idei wyzwolenia Polski. 

IZRAEL ZACZĄŁ SIĘ W POLSCE 

Film o współpracy między II Rzeczpospolitą a ruchem syjonistycznym, o wspieraniu przez rządy II RP dążeń niepodległościowych Żydów, o wkładzie Polski w powstanie państwa Izrael. 

LUCKY LIKE 

Animowana biografia Petera Jankowskiego, Polaka urodzonego w Kutach w 1934 roku, który po przetrwaniu deportacji i syberyjskich obozów pracy w czasie II wojny światowej, osiadł w Lincoln w Anglii.

ŁUKASIEWICZ NAFCIARZ ROMANTYK 

Opowieść o Ignacym Łukasiewiczu – ponadczasowym bohaterze, powstańcu, ale przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego na terenie dawnej Galicji. Dziś nie byłoby najważniejszej gałęzi przemysłu światowego, gdyby nie jego geniusz i w efekcie pierwowzór technologii rafinacji ropy naftowej. 

MEGALITY – HISTORIA SPRZED 5500 LAT 

Polskie ziemie skrywają tajemnice na miarę Stonehenge. Cywilizację jaka wytworzyła się na polskich ziemiach około 6000 lat temu, specjaliści nazwali od kształtu zachowanych naczyń – kulturą pucharów lejkowatych. Jej największą tajemnicą są najstarsze zachowane na powierzchni zabytki na ziemiach polskich – megality. 

MAŁA ZAGŁADA 

Film jest relacją z dziejów rodzinnej traumy. 75 lat po wydarzeniach wojennych, które ukształtowały świadomość trzech pokoleń – matka, córka i wnuczka przekazują historię wsi Sochy na Zamojszczyźnie, gdzie na oczach dzieci spalono wieś i dokonano masakry jej mieszkańców.

NARODZINY POLSKICH SKRZYDEŁ 

Film o pionierskich miesiącach budowania fundamentu polskiego lotnictwa i  bohaterskich czynach polskich patriotów  w mundurach obcych armii jak Florer, Stec, Bastyr, Pniewski. To właśnie dzięki odwadze i wysokim umiejętnościom tych oficerów po zaledwie kilku miesiącach biedna i wyniszczona wojną Polska dysponowała własnym, zdolnym do skutecznej walki lotnictwem.

OD STEPÓW KUBANIA DO NIEPODLEGŁOŚCI 

Historia powstania 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. Tworzy się on  w czasie zawieruchy rewolucyjnej w Rosji, na stepach Kubania. Ściągają tu ochotnicy, polscy żołnierze z armii zaborczych, czy rozwiązanych Korpusów Polskich, by na ziemi kozaków kubańskich rozpocząć  marsz ku niepodległej Polsce. 

OPOWIEŚCI POGRANICZA – POSTACIE 

Cóż  to za miasteczko, przycupnięte na krańcu Polski, tuż przy Litwie i Białorusi? Otaczają je lasy i jeziora, a rzeka Sejna – dziś Marychą zwana – wije się między uczepionymi do jej brzegów domami. Tutaj bazylikę od bożnicy dzieli kilkaset kroków (…) Co to za świat, w którym biskup przechadzał się z rabinem, awangardowy poeta czuł się jak w domu, a języki polski, litewski, rosyjski i jidysz gwarzyły ze sobą od świtu do nocy? (…)

SOLIDARNOŚĆ WALCZĄCA KONTRA 

Film opowiada o fenomenie Solidarności Walczącej i organizacji, która powstała w 1982 roku, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. W swoim programie dążyła do pełnej niepodległości Polski, upadku komunizmu i imperium sowieckiego. Autorzy przedstawiają nieznane fakty z historii tej organizacji.

ŚWIADKOWIE. OBYWATELE POLSCY W AUSCHWITZ-BIRKENAU 

Film ukazuje losy obywateli polskich więzionych w Auschwitz – Polaków, Żydów i Romów – w kontekście historii nazistowskich Niemiec, powstania i funkcjonowania obozu oraz niemieckiego aparatu terroru. 

TRZY LOSY – JEDNA POLSKA 

Bohaterami filmu są trzej bracia Pomarańscy. Ich losy są typowe dla fenomenu pokolenia wskrzesicieli Niepodległej. Służba w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej, wojna polsko- bolszewicka, praca i działalność społeczna w międzywojniu, Wrzesień 1939’ i konspiracja, tragiczny koniec w hitlerowskich kacetach.

WARSZAWA: MIASTO PODZIELONE

Rok 1941. Warszawa. Młody Polak, ryzykując życiem, kręci amatorski film ukazujący rzeczywistość po obu stronach muru warszawskiego getta. Odnalezienie taśmy po latach jest pretekstem dla reżysera, by wrócić do wydarzeń wyrwania i odgrodzenia części miasta, eksterminacji mieszkańców i destrukcji.

WSZYSTKO DLA POLSKI – DZIEJE II ZAMOJSKI INSPEKTORATU AK

Film dokumentalny o II Inspektoracie Zamojskim Armii Krajowej to dokument opatrzony naukowym komentarzem i wzbogacony fabularyzowanymi inscenizacjami. Autorzy przedstawili w nim historię działalności tej formacji, jak również szeroko zaprezentowali genezę powstania w Polsce tzw. drugiej konspiracji.

ZAWITAŁA PIĘKNA WOLNOŚĆ 

Historia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w czerwcu 1922 roku. Zmiany na obszarze Górnego Śląska przedstawione zostały w kontekście ustaleń traktatu wersalskiego, ustalającego nowy ład polityczny po I wojnie światowej. W toku filmu zaprezentowano przyczyny, przebieg i skutki trzech powstań śląskich oraz plebiscytu i dokładnie odtworzono proces przejmowania ziem górnośląskich przez Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego.

Szczegółowe informacje: www.zamoscfilmfestival.pl

Na wszystkie wydarzenia festiwalu: WSTĘP WOLNY. Na projekcje filmowe w CKF Stylowy obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina, ul Odrodzenia 9. Ilość miejsc ograniczona. 

plakat kopia Bogactwo festiwalowych pokazów filmowych - wstęp bezpłatny

Poprzedni artykuł43-latka okradła znajomego
Następny artykułSmyczkowe “Cztery Pory Roku” na Kwadracie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments