Zamojscy Terytorialsi ćwiczyli w Jacni

1
586
Fot. nadesłane

Przeprawa przez przeszkodę wodną, desant z łodzi motorowej oraz ratowanie osób tonących. To główne elementy szkolenia żołnierzy OT, które odbyło się w dniach 6-7 lipca br. na zbiorniku wodnym w Jacni (powiat zamojski). 

To był najbardziej pracowity weekend roku dla żołnierzy WOT. W sumie na terenie całego kraju szkoliło się ponad 9 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, co stanowi 53% żołnierzy OT tej formacji.

Również Terytorialsi z batalionu zamojskiego spędzili ten weekend pracowicie. Żołnierze 251 kompanii lekkiej piechoty odbyli intensywne szkolenie wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Zamościa. Żołnierze OT uczyli się, m.in. ratowania osób tonących i udzielania im pierwszej pomocy, a także w osobnym punkcie sprawdzili szczelność masek przeciwgazowych. Mieli również okazję zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem ratowników zamojskiego WOPR-u. 

Poza tym żołnierze ćwiczyli przeprawę indywidualną z bronią i przeprawę drużynową przez przeszkodę wodną. Ponadto ćwiczyli przeprawę przy pomocy wykonanej przez żołnierzy tratwy, transport sprzętu oraz osoby poszkodowanej. Takie umiejętności są bardzo przydatne w sytuacjach kryzysowych, jak np. powódź. Ciekawym doświadczeniem szkoleniowym żołnierzy OT było ćwiczenie desantu z łodzi motorowej zamojskiego WOPR-u.

Podczas ćwiczeń żołnierzy odwiedził dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz. Dowódca rozmawiał z żołnierzami OT na temat szkolenia, a także działań kryzysowych podczas ostatnich wydarzeń po powodzi w gminie Modliborzyce w powiecie janowskim. 

Wspólne ćwiczenia żołnierzy 2 LBOT i ratowników zamojskiego WOPR-u to kolejny etap zacieśniania współpracy między Terytorialsami, a innymi służbami mundurowymi w naszym regionie. Tego typu szkolenia są bardzo ważną częścią całego systemu szkoleniowego Terytorialsów. To okazja do wymiany doświadczeń i zdobycia nowych umiejętności. Ważnym aspektem jest również budowa wzajemnego zaufania i przygotowanie gruntu pod współdziałanie żołnierzy OT z innymi służbami ratowniczymi podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych.

-Materiał nadesłany

 

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
wer

Karabin mu podczepili, kupa śmiechu, malinowe wojsko:)