Zamość: Żeby dzieciom w szpitalu było weselej…

0
779
Fot. UM Zamość

Bajecznie kolorowe obrazy ozdabiają oddział pediatryczny Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Sp. z o.o. Autor

Wioletta Lewandowska, zamojska artystka, stworzyła 25 prac z myślą o najmłodszych pacjentach. Dziś (03.07.) oficjalnie przekazała je szpitalowi. Prace mają umilać pobyt dzieci na oddziale pediatrycznym. Przedstawiają m.in. samoloty, akwarium z rybkami, kolorowe baloniki, a w szpitalnych salach pojawiły się obrazki z plaży.

Sponsorami prac są: Miasto Zamość oraz Zamojski Szpital Niepublicznym Sp. z o.o.

– Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa powstała i, że miasto mogło w tym pomóc. Mam nadzieję, że oddział pediatryczny będzie miejscem, gdzie tego rodzaju inicjatywy będą podejmowane. Sztuka nie tylko łagodzi obyczaje, ale i trudne chwile – powiedział prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

– Taki też był cel i zamierzenie- wyjaśniła artystka- ponieważ wszystkie badania wskazują na to, że zdrowiejemy patrząc na obrazy. Obraz jest takim pretekstem, by odejść od dramatu, który się rozgrywa w danej chwili. Ale malując obrazy, myślałam też o pracownikach, żeby było państwu łatwiej każdego dnia spędzać tutaj czas – mówiła W. Lewandowska.

Niewykluczone, że obrazy pojawią się również na innych oddziałach szpitala. Placówka chce odejść od typowego, szpitalnego “wystroju”:

– Mamy jeszcze kilka pomysłów, ale na razie poszukujemy sponsora, żeby móc je zrealizować. Chodzi m.in. o oddział opieki paliatywnej i Zakład Opiekuńczo – Leczniczy, gdzie pacjenci przebywają dłużej. Są to osoby starsze, a dla nich otoczenie jest również bardzo ważne –  powiedział Mariusz Paszko prezes Szpitala Niepublicznego.

To nie pierwsza tego rodzaju artystyczna inicjatywa, jaką podejmuje Szpital wspólnie z lokalnymi artystami. Ściany niektórych budynków na terenie placówki zdobi kolorowe graffiti, wykonane przez zamojską Grupę Stforky.

źródło: UM Zamość

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments