Urszula Kozioł bohaterką 12. edycji Alei Sław

0
398
Fot. nadesłane

Bohaterką 12. edycji Alei Sław będzie uznana i wielokrotnie nagradzana, poetka i pisarka Urszula Kozioł, która znaczną cześć swojej twórczości poświęciła naszemu miastu i regionowi. Do końca II wojny światowej przebywała na Zamojszczyźnie, uczyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjął Pan Prezydent miasta Zamość Andrzej Wnuk.
Tablicę pamiątkową z brązu wykona artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.
Uroczysta gala odbędzie się 6 września 2019 r. o godz. 16.00 w ul. Grodzkiej w Zamościu.
Koncert poezji Urszuli Kozioł wykona Sambor Dudziński, aktor, wokalista, kompozytor i
multiinstrumentalista. Będą to m. in. wiersze: Jadąc w stronę Zamościa, Inwokacja, Powrót
do pierwszych lądów, Przedpowitanie, W rytmie korzeni, Nie mijaj ranku…

Przedsięwzięcie wpisuje się w ramy 12. edycji Festiwalu Ulica Literacka 2019, którą realizuje Zamojski Dom Kultury. Partnerem przedsięwzięcia jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Zamość i Roztocze”.

Urszula  Kozioł –  ur. 1931 w Rakówce k. Biłgoraja. Poetka, autorka powieści, słuchowisk, felietonów i utworów teatralnych  dla  dzieci. Studia  polonistyczne – Uniwersytet we  Wrocławiu. Debiut w dzienniku lokalnym w 1953. W latach 1956 – 58 redaguje dział literacki w studenckim  piśmie  „Poglądy”. Przez kilka lat po studiach uczyła w szkole. Od  1970 pracuje w miesięczniku wrocławskim „Odra”, gdzie do dzisiaj redaguje dział literacki. Od  roku  1970  współpraca  ze studenckim teatrem „Kalambur”, tu sztuki dla dzieci „Malowany  król. „Spartolino” oraz „Podwórkowcy”. Ze spektaklem poetyckim „W rytmie  słońca 1968„ jedzie z „Kalamburem” do Niemiec”, do Kanady  (Montreal) i do Nowego  Jorku. Właściwy  debiut  „Gumowe  klocki”  w  1957. Autorka kilku tomów  wierszy, dwu  powieści, tomu opowiadań oraz  tomu dramatów. ”Malowany król” zrealizowany w Zagrzebiu przez Bogdana Jerkovicia otrzymał w Danii nagrodę Andersena. Jest laureatką  wielu nagród literackich, w tym nagrody Kościelskich w Genewie, nagrody PEN-u, dwu  nagród niemieckich: Eichendorffa w Wangen oraz Nagrody Głównej Kraju Dolnej Saksonii   w Hanowerze. Otrzymała Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest  honorowym obywatelem miasta Wrocławia oraz miasta Biłgoraja. Jej wiersze przekładane  na prawie wszystkie języki europejskie zamieszczane są w licznych tamtejszych antologiach  i pismach literackich. Ich książkowe wydania ukazały się w Ameryce, trzykrotnie w Niemczech, w Serbii, we Francji i we Włoszech. Wielokrotnie uczestniczyła  w międzynarodowych spotkaniach poetów w Belgii, w Niemczech i Rumunii. Przebywała na  stypendiach twórczych we Francji oraz w USA  (I  IOVA ) oraz dwukrotnie na stypendium Rządu włoskiego. We Włoszech – publikacje w antologiach w przekładach Jerzego Pomianowskiego. Paola Statutiego oraz Ireny Conti.Tom „20 „ wierszy – przekład Statutiego w 2014; Publikacja obszerna wierszy w tym samym przekładzie – mediolański miesięcznik „Posie” styczeń 2016; spory wybór wierszy w przekładzie – kwartalnik „Kamen” nr `16.

materiał nadesłany

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments