Miękki lakier w samochodzie – jak o niego zadbać?

0
1719

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, producenci samochodów oraz lakiernicy zmuszeni zostali do zmiany składu lakierów. Obecnie pozbawione są one toksycznych utwardzaczy takich jak ołów czy toulen, które zostały zastąpione wodą. Zmiana ta wiążę się z niewątpliwą korzyścią dla środowiska. Jak wpłynęła ona jednak na trwałość powłoki lakierniczej w naszych samochodach? Zapytaliśmy o to Pana Kamila Kurantowicza – eksperta Ceramic Pro oraz właściciela salonu autodetailngu „KamKing”.

Panie Kamilu, 

Czy zmiana składu lakierów wpłynęła na ich jakość oraz trwałość? Jeśli tak, w jaki sposób?

Niestety tak. Ze względu na zastąpienie utwardzaczy wodą, lakiery są obecnie miękkie. Niszczą się one podczas zwykłej eksploatacji – podczas mycia, odśnieżania, docierania wosków. Bardzo szybko tracą swój blask. Stają się wypłowiałe i matowe. Zdarza się, że auto, które wyjechało zaledwie 2-3 lata temu z salonu, potrzebuje renowacji lakieru oraz głębokiego polerowania. Wiąże się to oczywiście z wysokimi kosztami. 

Co możemy w takim razie zrobić, aby zabezpieczyć powłokę lakierniczą naszego samochodu?

Jedyną skuteczną metodą trwałego zabezpieczenia lakieru jest nałożenie na jego powierzchnię powłoki ceramicznej. Jej głównym zadaniem jest ochrona lakieru przed uszkodzeniami. Utwardza ona miękki lakier nawet o 50%. Tworzy na jego powierzchni warstwę o grubości kilku mikronów. Dzięki niej lakier jest zdecydowanie mniej narażony na uszkodzenia oraz zarysowania, które powstają podczas odśnieżania, mycia i codziennej eksploatacji.

Czy poza ochroną przed uszkodzeniem lakieru powłoka spełnia dodatkowe zadania?

Jak najbardziej. Nadaje ona szklistości, dzięki czemu lakier jest bardziej lustrzany. Wydobywa również głębię koloru. Ponadto dodaje także właściwości hydrofobowych. Podczas jazdy woda razem z brudem jest odpychana z lakieru. Bardzo pozytywnie wpływa to na proces pielęgnacji auta – jest on o wiele szybszy i przyjemniejszy. Dzięki temu, że brud przylega do karoserii w znacznie mniejszym stopniu – czasami wystarczy samo spłukanie samochodu na myjni bezdotykowej, aby zachwycił on nas swoim nieskazitelnym wyglądem.

Czy poza lakierem mogę zabezpieczyć również inne elementy swojego samochodu?

Tak, zabezpieczyć można również szyby, felgi, skóry, elementy plastikowe oraz tekstylia. Podobnie jak w przypadku lakieru, chodzi o to, żeby zabezpieczona powierzchnia nie wchłaniała wilgoci, żeby odpychała wodę. Skóra jest materiałem naturalnym, który pod wpływem pewnych procesów ulega niszczeniu. Niezabezpieczona skóra nieustannie wchłania, a następnie oddaje wilgoć. Staje się ona przez to sztywna oraz zaczyna pękać. Zabezpieczenie powłoką ceramiczną powstrzymuje proces wchłaniania wilgoci, dzięki czemu skóra jest miękka i przyjemna w dotyku. Jeśli zależy nam na utrzymaniu tapicerki w nienagannym stanie przez długi czas, nałożenie powłoki jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Co należy zrobić, aby efektywność powłoki z biegiem czasu nie spadała?

Powierzchnia lakieru zabezpieczonego powłoką ceramiczną jest porowata. W mikroporach gromadzą się drobiny brudu oraz inne zanieczyszczenia, takie jak: żywica z drzew, drobinki asfaltu, czy też kamień z twardej wody. Ze względu na to, powłokę raz na kilka miesięcy trzeba dokładnie oczyścić, aby mogła ona w pełni działać. Czasami z biegiem czasu wydaje się, że jej skuteczność znacząco zmalała. W zdecydowanej większości przypadków powodem takiego stanu rzeczy jest brud zgromadzony na jej powierzchni.

Kto powinien zainteresować się ofertą Pańskiego salonu autodetailingu?

Autodetailing jest dla każdego, kto choć w najmniejszym stopniu chciałby, żeby jego auto prezentowało się dobrze. Dzięki naszym usługom, samochód jest doskonale zabezpieczony, przez co jego wygląd może cieszyć oko właściciela przez długie lata. 

Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla posiadaczy nowych aut prosto salonu oraz dla aut kilku lub nawet kilkunastoletnich. W przypadku tych drugich, przed nałożeniem powłoki wymagana jest renowacja lakieru, który zostaje przywrócony do stanu salonowego. Gdy lakier jest już odnowiony – zabezpieczamy go w ten sam sposób, jak samochody nowe. Cały zabieg renowacji lakieru wraz z nałożeniem powłoki trwa maksymalnie tydzień.

Co wyróżnia „KamKing” na tle pozostałych salonów autodetailingowych w regionie?

Korzystamy z powłok firmy Ceramic Pro. Jest to bezwzględny lider na światowym rynku. Powłoki te cechują się doskonałą jakością oraz trwałością. Produkty z serii profesjonalnej są dostępne jedynie dla autoryzowanych ekspertów. W tej chwili w całej Polsce istnieje 40 takich punktów.

Każda nałożona przez nas powłoka ma swój unikalny numer, który zostaje umieszczony na wnęce drzwi oraz na certyfikacie autentyczności. W momencie sprzedaży auta, centrala w Warszawie jest w stanie zweryfikować gdzie i kiedy powłoka została nałożona. Przyszły właściciel będzie mógł w każdym z wyżej wspomnianych punktów serwisować, konserwować oraz czyścić nałożoną przez nas powłokę.

Jak długo takie rozwiązanie spełnia swoją rolę?

Powłoki firmy Ceramic Pro, z których korzystamy w naszym salonie objęte są 5-letnią gwarancją. Na folie ochronne udzielamy natomiast gwarancji 10-letniej.

Folie ochronne? Co to takiego?

Używamy ich zazwyczaj jako dodatku do powłok ceramicznych. Przy okazji zabezpieczania lakieru naszego auta, folią możemy dodatkowo pokryć miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia (tzw. punkty newralgiczne). Zazwyczaj nasi klienci decydują się na skorzystanie z „Pakietu Podstawowego”, w skład którego wchodzi zabezpieczenie folią lamp, wnęk pod klamkami, słupków drzwi, progów wewnętrznych oraz progu załadunku bagażnika.

Dlaczego warto skorzystać z takiego dodatku?

W momencie jazdy za innym samochodem, auto jadące przed nami podnosi cały kurz z ulicy. My jadąc z tyłu, wjeżdżamy w ścianę piachu oraz innych drobnych elementów. Po przejechaniu od kilku do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów przednie elementy karoserii, szyba czołowa oraz lusterka są wypiaskowane. Szybko niszczą się też wnęki pod klamkami oraz próg załadunku bagażnika. Dzięki zastosowaniu folii ochronnej, te wrażliwe miejsca są zabezpieczone przed szpecącymi uszkodzeniami.

Czy folie, podobnie jak powłoki ceramiczne, mają dodatkowe atrybuty lub cechy?

Mają one właściwości samoregenerujące. W momencie gdy folia podrapie się podczas mycia, porysuje lub w inny sposób uszkodzi – pod wpływem temperatury sama się „goi”. Wszystkie rysy, które na niej powstają, zabliźniają się po wystawieniu na słońce. Poza tym od niedawna posługujemy się foliami do zmiany kolorów. Przy ich użyciu możemy zmienić kolor auta lub nakleić na nie grafikę reklamową.

Czy w przypadku zainteresowania oferowanymi przez Pana usługami, istnieje możliwość ich bezpłatnej wyceny?

Tak, oczywiście. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania. Jestem dostępny pod numerem telefonu 510 628 378. Serdecznie zachęcam również do odwiedzenia naszego salonu przy ulicy Lwowskiej 40 w Zamościu.

Post sponsorowany

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments