Zamojscy strażacy zdobyli Mistrzostwo Województwa Lubelskiego 

0
981
Fot. nadesłane

W dniach 4 i 6 czerwca odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym. W zawodach wzięły udział reprezentacje 20 komend powiatowych (miejskich) PSP woj. lubelskiego. Reprezentacja Komendy Miejskiej PSP w Zamościu zwyciężyła w ogólnej, bardzo zaciętej rywalizacji, jednocześnie broniąc tytuł mistrzowski z zeszłego roku. W nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca zamojscy strażacy uzyskali czek, na zakup sprzętu pożarniczego w wysokości 15 tys. zł. Mistrzostwa odbywały się w Puławach i Parczewie w czterech konkurencjach: pożarniczy tor przeszkód – bieg na 100 metrów z przeszkodami, wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni, sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami, pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Pożarniczy tor przeszkód jest to dystans 100 m, na którym zawodnik bez pomocy podpór winien przeskoczyć ścianę o wysokości 2m, przebiec po równoważni z odcinkami węży pożarniczych, a po ich połączeniu ze sobą z rozdzielaczem i prądownicą, przebiega linię mety. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej polega na jak najszybszym wejściu na III piętro wspinalni. Jest to bardzo trudna konkurencja,  która wydatnie pokazuje sprawność zawodników. W konkurencji tej dużo też zależy od szczęścia. Sztafeta pożarnicza to bieg z przeszkodami, którymi są domek (po którym należy przebiec), pokonanie 2m ściany, bieg po równoważni z łączeniem węży, na koniec gaszenie palącej się cieczy w wannie. Pożarnicze ćwiczenie bojowe polega na sprawieniu linii wężowych (ssawnych, tłocznych) i napełnieniu zbiorników wodą.

Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że nasza reprezentacja okazała się bezkonkurencyjna w ćwiczeniu bojowym uzyskując czas 27,84 s. Natomiast w klasyfikacji indywidualnej województwa mł. kpt. Paweł Ligaj wygrał dwubój pożarniczy (pożarniczy tor przeszkód i wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni). Strażak na co dzień pełni służbę w Stanowisku Kierowania zamojskiej komendy. Czwarte miejsce w dwuboju zajął st. str. Karol Swatko ratownik z JRG Zamość.

W klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym kolejne miejsca zajęły: KP PSP Świdnik, KM PSP Chełm.

Na uwagę zasługuje fakt, że w dwóch minionych latach, nasi strażacy zajmowali odpowiednio czołowe miejsca, co wskazuje na dobre przygotowanie i wolę walki. Sprawny skuteczny strażak to połowa sukcesu podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

Reprezentację KM PSP w Zamościu stanowią: st. kpt. Przemysław Ilczuk, mł kpt. Paweł Ligaj, asp. Bartłomiej Omański, mł. asp. Błażej Omański, mł. asp. Patryk Bereza, mł. asp. Karol Kalita, ogn. Artur Sowa, sekc. Rafał Żulewski, mł. ogn. Sebastian Kondrakiewicz, st. str. Karol Swatko. Kierownikiem drużyny jest bryg. Tomasz Burcon. Trenerem reprezentacji jest bryg. Andrzej Knap.

Poprzedni artykułGm. Sułów: Zbliża się Festiwal Twórczości Patriotyczno – Chrześcijańskiej w Tworyczowie
Następny artykułGm. Stary Zamość: Dzieci, młodzież, rodzice i dziadkowie wyruszą na rajd rowerowy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments