Festyn w Gminie Zamość. Moc atrakcji już w ten weekend [PROGRAM]

0
1324
Fot. archiwum Gminy Zamość
Impreza plenerowa pod nazwą „XIII Dzień Muzealnika” z Regionalną Izbą Pamięci Gminy Zamość odbędzie się w podzamojskiej wsi Wysokie w niedzielę, 2 czerwca 2019 r. Poprzedzi ją sobotnia „Noc Muzeów w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem – Izba zaprasza w sobotę w godzinach 17:00 – 24:00 – wstęp wolny – oprócz ekspozycji ponad 1200 starych przedmiotów, pozyskanych z zamojskich gospodarstw wiejskich, zaplanowano dodatkowe atrakcje, m.in. wystawę o Dzieciach Zamojszczyzny, pt.: „Historie prawdziwe” i spotkanie z jej autorką, dr Beatą Kozaczyńską; będzie też koncert kameralny zespołu śpiewaczego „Czerwone Korale” z Zawady /Gmina Zamość/ i atrakcje w altanie, w tym degustacja swojskich potraw – nad całością sobotniej „nocy” czuwa miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich i grupa aktywnych mieszkańców Wysokiego.
Natomiast w niedzielę, dzień później, od godz. 14:00 do wieczora, w plenerze obok Izby odbędzie się festyn – po raz 13-ty już wieś Wysokie i gospodarze Regionalnej Izby Pamięci zapraszają na moc atrakcji w ramach festynu z okazji DNIA MUZEALNIKA. Na scenie wystąpią zespoły (program na plakacie), a na placu jedną z ciekawszych atrakcji będzie „średniowieczna wioska rycerska” Drużyny Grodu Czerwień, organizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcyjno-Historyczne z Tyszowiec. Drużyna specjalizuje się w rekonstrukcji czasów Bolesława Chrobrego – będzie pokaz uzbrojenia, walki wojów, bicie monet i stanowisko łucznicze.
Na placu festynu nie zabraknie atrakcji dla dzieci i młodzieży oraz całych rodzin – organizatorzy zapewniają animacje, gry i zabawy z nagrodami, warsztaty plastyczne dla całych rodzin, a na odważniejszych czeka „Byk Rodeo” bez opłat – symulator ujeżdżania byka dla potencjalnych kowbojów. Będzie też strefa mini-biegów na orientację z mapą w ręku w „labiryncie” z taśm – specjaliści z gminnego klubu sportowego „Azymut” przekażą chętnym podstawy biegania na orientację lub radio-orientację.
Od niedawna, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”, przy Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość funkcjonuje wolnostojący piec chlebowy opalany drewnem do tradycyjnego wypieku wiejskich bochenków. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich korzysta z niego nader często więc niewykluczone, że zaistnieje możliwość degustacji swojskiej pajdy ze smalcem lub innym specyjałem, zwłaszcza że panie z Koła szykują już kulinarne niespodzianki.
Program sceniczny ukaże ułamek bogatego życia artystycznego Gminy Zamość. Zacznie Młodzieżowa Orkiestra Dęta, a potem wystąpią m.in. takie zespoły gminne, jak męska grupa wokalna „Show Men Szopinek”, żeńska formacja chóralno-wokalna „Ale Cantare”, ludowy zespół śpiewaczy „Wesołe Gosposie”, taneczna grupa dziewczęca „Fresh Dance” i raper LISU ZTW, a na koniec w ramach finałowej „potupajki” zagra zespół „Dekada”.
Warto dodać, że podczas niedzielnego festynu będzie można porozmawiać z Wójtem Gminy Zamość – Ryszard Gliwiński będzie do dyspozycji „interesantów” w gminnym namiocie promocyjnym w godzinach 15:00 – 16:00.
plakat dzien muzealnika 2019 Festyn w Gminie Zamość. Moc atrakcji już w ten weekend [PROGRAM]
Poprzedni artykułMamy nowych policjantów.
Następny artykułSamochodem, motorowerem i rowerem – 3 nietrzeźwych kierujących w ciągu jednego dnia
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments