Olej z oregano – cudowny środek na infekcje

2
1313

Gdy słyszycie o oregano to na pewno nie myślicie o aromaterapii czy o zwalczaniu infekcji tylko o włoskiej kuchni, albo konkretnie, o pizzy i spaghetti. Warto jednak zapoznać się z leczniczym działaniem tego „kuchennego” ziela.

Jakie właściwości posiada zatem olej z oregano?

Jest to niesłychanie silny środek przeciwgrzybiczny, ochronny, przeciwzapalny i antybakteryjny, wykazujący skuteczność także w starciu z bakteriami opornymi na antybiotyki. 

Jednym z najbardziej znanych wskazań do stosowania olejku oregano jest obniżona odporność. Olej świetnie pomaga nam w walce z grypą, wszelkimi przeziębieniami, zapaleniem zatok a także stosowany jest w terapiach przeciwpasożytniczych. Badania potwierdzają skuteczność oregano w walce kandydozą (drożdżycą). Z całą pewnością kropelkę oleju mogą zażyć osoby z niestrawnością i objawami tak zwanej grypy żołądkowej. Swoje właściwości zawdzięcza substancji zwanej karwakrolem, która jest głównym jego składnikiem.

Nie bez powodu w ostatnim akapicie zostało użyte słowo „kropelka”. Tak, olej oregano (w zależności od stężenia karwakrolu) stosujemy po jednej kropli, którą rozpuszczamy w innym olejem bazowym np. w dużej łyżce oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego.

Najczęściej spotyka się olejki o stężeniu ok 10-20% karwakrolu i takie jest uznane za najbardziej bezpieczne. Występuje również stężenie ok 80% i z takim olejkiem musimy obchodzić się bardziej ostrożnie, gdyż jego bezpośrednie zażycie wiąże się z wysokim ryzykiem poparzenia przełyku. Stosując 80% olejek oregano bezwzględnie należy go zmieszać z innym olejem. Nie mieszamy oleju z wodą, sokiem czy herbatą! Warto też pamiętać, że ze względu na antybiotyczne właściwości oleju, podczas stosowania należy przyjmować probiotyk.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, olej oregano możemy również używać do inhalacji np. przy zapaleniu zatok czy uciążliwym katarze. Najprostszym sposobem jest dodanie kilku kropelek oleju do miski z gorącą wodą i delikatne wdychanie nosem unoszącej się pary.

Przeciwwskazaniami do stosowania oleju z oregano są przede wszystkim ciąża i karmienie piersią. Nie powinny go też stosować osoby zażywające leki rozrzedzające krew. Zaleca się ostrożność podczas stosowania oleju u dzieci.

[Materiał Resort Med Zamość]

Poprzedni artykułPrzed nami IV Festiwal Pieśni Maryjnej i Religijnej ”TOTUS TUUS”
Następny artykułIdziesz na emeryturę? Byle nie w czerwcu
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia z Podlasia

A ja używam olejku z oregano i działa cuda!

Grzesiek001

Najlepszy jaki do tej pory stosowałem był z EkaMedica, polecam wypróbować na sobie.