Stowarzyszenie  Rolników i Konsumentów Kukiz’15 ma zaszczyt zaprosić Państwa  już po raz czwarty na  Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO, Bezpośrednio od Rolnika, który odbywa się  dzisiaj 4 maja na Rynku Wielkim i Wodnym  w Zamościu.

O godzinie 10.00 uroczystego otwarcia dokonał Poseł na Sejm Pan Jarosław Sachajko oraz Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk

Głównym celem  Festiwalu jest promocja zdrowej, nieprzetworzonej żywności wyprodukowanej  przez lokalnych producentów. Wydarzenie ma charakter społeczno-kulturalny, a jego istotnym założeniem jest promocja zdrowego trybu życia, krzewienie właściwych postaw oraz nawyków żywieniowych  wśród społeczności regionu.

Podczas Festiwalu odbywa się jarmark żywności, na którym można degustować i zakupić ekologiczne sery, roztoczańskie miody, tradycyjnie pieczony chleb na zakwasie i inne wypieki,  soki z ekologicznych owoców i warzyw, bogate w wielonienasycone kwasy oleje tłoczone na zimno, swojskie wędliny oraz  wiele innych zdrowych i pysznych produktów. Własne domowe wypieki i przetwory zaprezentuje m.in.  Stowarzyszenie Pszczółki Roztoczańskie, Koła Gospodyń  Wiejskich,  m.in.  z Bortatycz Kolonii, z Siedlisk w gminie Zamość, Koła Gospodyń Wiejskich  funkcjonujące przy  Gminnym Domu Kultury w Podhorcach, KGW „Zaburzanki” z Zaburza  oraz Spółdzielnia Socjalna ARKA z Suśca. W ofercie znajdzie się również szeroka gama produktów na bazie konopi włóknistych. Wśród wystawców nie zabraknie również twórców rękodzieła.

W programie festiwalu przewidziany jest ponadto panel dyskusyjny nt. zdrowej żywności, ekologicznego rolnictwa, przedsiębiorczości na wsi będzie też można usłyszeć o żywności genetycznie modyfikowanej, która budzi wśród społeczności wiele obaw i kontrowersji..

Uczestnikom Festiwalu umilać czas będą lokalne zespoły i grupy artystyczne, w tym kabaret FASOLOWO.

Prelegenci dyskusji to m. in.:

mgr Anna Dolanowska-Buda – W dzisiejszym świecie wiele mówi się o tym, co i jak powinniśmy jeść, lecz wśród tylu informacji trudno jest znaleźć te, które dotyczą nas samych. Dzieje się tak dlatego, że każda osoba jest indywidualna jednostką, a to, co dla innych jest dobre, dla nas może okazać się szkodliwe, gdyż na nasze zdrowie składa się wiele różnych czynników. Poradnia DietaMINA zapewnia indywidualne podejście do pacjenta, szczegółową diagnostykę problemów żywieniowych przeprowadzoną w miłej i przyjemnej atmosferze.

Naszym celem jest szerzenie wiedzy z zakresu dietetyki, a przede wszystkim pomoc osobom w różnym wieku w utracie zbędnych kilogramów, wspieranie w borykaniu się z chorobami dietozależnymi, dzielenie się radami ze sportowcami, kobietami w ciąży oraz karmiącymi piersią.

mgr Anna Patro – Instruktor dietetyki i suplementacji, prowadzi poradnię dietetyczną i zdrowego stylu życia, jej motoo to: odzyskaj zdrowie i urodę naturalnie – tak jak ja.

Robert Kraczkowski – coach-trener doradca naturalny w zakresie zielonej żywności, olejków eterycznych i masażu, coach miękkiego coachingu wspierającego zdrowy styl życia. Główna cecha to lubi ludzi i cieszy się z ich rozwoju. Jego motto to: “Odkryj swoje możliwości”. Propagator idei zbliżania się do natury.

Justyna Pargieła – ziołoznawca i towaroznawca ziół, kosmetyków i żywności funkcjonalnej. Słuchaczka kursu Zielarz – Fitoterapeuta w Instytucie Medycyny Klasztornej w Katowicach, córka leśnika wychowana w lesie, wegetarianka od 18. roku życia. Propagatorka jedzenia dzikich roślin jadalnych, fascynatka octowania i kiszenia stokrotek. Prowadzi profil DziczeJemy. Justyna: „Z założenia DziczeJemy to przeciwieństwo ruchów 'cywilizujących’ nasze społeczeństwo, które w rezultacie nas odczłowieczają, odciągają od natury, korzeni, przeszłości i historii… I od ZDROWIA. Kuchnia naszych przodków była różnorodna, mimo jej skromności w naszym mniemaniu. Jadano dzikie rośliny nie tylko z biedy, jak uważamy, ale jako zupełnie normalny i oczywisty element posiłku. Przywróćmy te rośliny do łask i na nasze stoły. Rośliny rosnące w dziczy łąk i lasów mają MOC. Moc życia, przetrwania wśród innych roślin i stworzeń. Wybicia się przez gęstwinę korzeni sąsiadów i wrogów. To nie to samo, co sałata, którą człowiek uprawiając, robi miejsce na wzrost. Te dzikie z dziczy rośliny dadzą nam tę siłę, którą same muszą mieć, żeby przetrwać”.

Jacek Kościółek – członek Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO; przedstawiciel Sądeckiej Kooperatywy Spożywczej,

em. prof. SW  dr Jacek Nowak – emerytowany profesor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Warszawie. Specjalizujący się w zakresie podstaw zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju) i zarządzania ekologicznego, a w tym bezpieczeństwa żywieniowego oraz podstaw zdrowia menedżera i jego współpracowników oraz zastosowań metod nauk ścisłych w ekonomii i zarządzaniu, zwłaszcza w podejmowaniu racjonalnych decyzji, prognozowaniu i symulacyjnych grach decyzyjnych. Posiadający 42 lata oficjalnej pracy jako naukowiec i nauczyciel akademicki kolejno w WSE/AE w Krakowie, Uniwersytecie Warszawskim i Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego oraz będący przez 10 lat członkiem Scientific and Medical Network,

Obecnie niezależny naukowiec, współpracuje z Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC) oraz Koalicją Polska Wolna od GMO.

Posiada 9 lat twardej praktyki w zarządzaniu różnymi organizacjami:

– organizator dwóch spółek dużych spółdzielni oraz przez kilka lat prezes zarządu i dyrektor tych spółek oraz jest współorganizatorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości (obecnie Szkoły Wyższej) im. B. Jańskiego i członek pierwszego jej Zarządu (funkcje zastępcy rektora i dziekana studiów),

– jest członkiem-założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia na rzecz Ekologicznego i Rolniczego Postępu (SERP).

– ponadto  wicemistrz świata w siatkówce plażowej oldboyów powyżej 60 lat (zdobyty podczas World Masters Games w Turynie w 2013 r. w kategorii czwórek).

Łukasz Umiński– rolnik prowadzący kilkunastu hektarowe certyfikowane gospodarstwo ekologiczne produkujący owoce miękkie, warzywa i zioła

Wiesław Hałas – rolnik, producent mleka i mięsa wolnego od GMO. Z Ideą pracy: produkowania dobrej, zdrowej żywności dla wszystkich konsumentów.

Robert Gogółka – Prezes Spółki OWOCMIX. Firma z wieloletnią tradycją  zajmująca się sortowaniem, schładzaniem, mrożeniem oraz sprzedażą i eksportem wysokiej jakości owoców w tym ekologicznych.

dr Jarosław Sachajko – poseł na Sejm RP, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas Festiwalu odbędzie się również kwesta dla Hospicjum Santa Galla w Łabuniach Pierwszych. Zebrane środki pieniężne przeznaczone zostaną na rozbudowę hospicjum. Za okazane serce darczyńcom Hospicjum bardzo dziękujemy.

Festiwal poprowadzi Mariusz Matera wokalista  zespołów Rdza i Szalom Chełm.

Zapraszamy gorąco na ekologiczne zakupy i całodniową niezapomnianą rozrywkę.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments