Ruszają wypłaty tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów

0
1160
zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay
GAIA

Ruszają wypłaty tzw. trzynastek, czyli jednorazowych świadczeń pieniężnych. Trafią do uprawnionych razem z majową emeryturą lub rentą, a część osób może się ich spodziewać jeszcze przed majówką.

W samym województwie lubelskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci jednorazowe świadczenia pieniężne dla prawie 400 tys. osób. Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (czyli Mama4+), świadczenia pieniężnego dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Trzynastkę dostaną pod warunkiem, że 30 kwietnia mają prawo do wypłaty jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata jest zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie przysługuje.

Ile wynosi i jak dostać świadczenie?

Nie trzeba nic robić, żeby otrzymać świadczenie. ZUS wypłaci je wszystkim uprawnionym z automatu, bez składania wniosków. Kwota świadczenia to dla każdego 1100 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” będzie to więc 888,00 zł.

Do renty rodzinnej, którą pobiera kilkoro członków rodziny, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 550 zł brutto. 

Kiedy wypłata?

ZUS wypłaci tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za maj, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności w ZUS w regionie jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. 1 maja przypada dzień wolny od pracy, dlatego trzynastki dotrą do części emerytów i rencistów już 30 kwietnia. Z kolei do osób pobierających świadczenia przedemerytalne trzynastka trafi wraz z wypłatą przypadającą na 1 czerwca.

Czy trzynastkę może zająć komornik?

O pieniądze z majowego dodatku nie muszą się martwić osoby z długami. Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadził rozmowy z bankami i komornikami, żeby zapobiec zajęciom trzynastego świadczenia z kont bankowych. Zgodnie z ustaleniami te środki będą mieć specjalny identyfikator, dzięki czemu będzie je łatwo rozpoznać i co za tym idzie nie zostaną zajęte przez komornika.

info: Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments